Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

U Olšan u Prostějova se zřítil ultralight, pilot na místě zemřel

Česko

  12:08aktualizováno  14:19
PROSTĚJOV - U Olšan u Prostějova se ve čtvrtek dopoledne zřítilo ultralehké letadlo. Pilot na místě zemřel, řekl prostějovský policejní mluvčí František Kořínek. V letadle kromě pilota nikdo nebyl. V Olomouckém kraji jde za poslední týden o druhou nehodu ultralehkého letadla. Minulý čtvrtek ultralight havaroval na Šumpersku.
Policie

Policie foto: Anna Vavríková, MAFRA

Okolnosti havárie vyšetřovatelé zjišťují. Nehoda se stala po 10:00. „V současné době se ohledává stroj, šlo o dvoumístné letadlo a pilot v něm cestoval sám,“ doplnil Kořínek. Podotkl, že příčiny a okolnosti budou vyšetřovat policisté ve spolupráci s Ústavem pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod.

„Provedli jsme průzkum trosek ultralehkého letadla a protipožárně jsme místo zabezpečili, následně jsme jej předali k vyšetřování okolností a příčin policii,“ řekla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Sportovní letadlo na Mladoboleslavsku spadlo na zahradu. Pilot nepřežil, majitel domu je zraněn

Letadlo spadlo na okraji Olšan, trosky ležely na poli na hranicích okresů Prostějov a Olomouc. Záchrannou službu zkontaktoval svědek u místa nehody. „Po příletu letecké záchranné služby k místu letecké nehody došlo k potvrzení vstupních informací, a lékař tak musel u pilota ultralightu konstatovat smrt,“ řekla mluvčí záchranné služby Lucie Urbanová.

Posádka se na místě spojila s operačním střediskem záchranné služby pomocí videohovoru; tuto průkopnickou metodu přenosu dat přímo na operační středisko chce krajská záchranka využívat i do budoucna. „Funkce videohovoru je zprovozněna teprve několik dnů a již ji otestovaly mnohé záchranné služby,“ doplnila Urbanová.

Minulý čtvrtek se ultralehké letadlo zřítilo na letišti v Novém Malíně na Šumpersku. Letadlo spadlo krátce po vzletu z výšky zhruba 30 až 50 metrů. Při nehodě se vážně zranil pilot, skončil v péči záchranářů. Podle mluvčí záchranné služby Lucie Urbanové muž po pádu z výšky utrpěl mnohočetná poranění, letecky byl transportován na traumacentrum olomoucké fakultní nemocnice. Stroj byl po dopadu na zem zcela zničen.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!