12. června 2014 12:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

U opencard salámovali - uměle dělili zakázky, vypověděl politikům exúředník

Jiří Chytil převzal v Praze Cenu za odvahu Nadačního fondu proti korupci pro rok 2013. Ocenění byla předána při příležitosti Mezinárodního dne boje proti korupci.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Chytil převzal v Praze Cenu za odvahu Nadačního fondu proti korupci pro rok 2013. Ocenění byla předána při příležitosti Mezinárodního dne boje proti korupci. | foto: ČTK

PRAHA Většinu dosavadních nákladů na pražskou kartu opencard tvoří platby za konzultační, právní, marketingové a další služby. Šlo většinou o malé zakázky, aby se nemuselo konat výběrové řízení. Před sněmovní vyšetřovací komisí k opencard to ve čtvrtek řekl někdejší magistrátní úředník z odboru informatiky Jiří Chytil. Chytil v kauze figuruje mezi pěti zatím nepravomocně odsouzenými, ač měl údajně příslib být utajeným svědkem.

Původní provozovatel karty, firma Haggues, podle Chytilových údajů dostala asi 400 milionů korun za počítačové a programové vybavení a licence. "Cena je relativně odůvodnitelná podle uzavřených smluv," uvedl. Další služby podle jeho informací přišly asi na 850 milionů, většinou šlo o zakázky malého rozsahu. "Říká se tomu salámování, aby se nemuselo soutěžit," podotkl Chytil. Přitakal domněnce poslance Ivana Gabala (KDU-ČSL), že se mohlo jednat o organizovaný podvod. Je podle Chytila smutné, že policisté nezkoumali, proč byla suma utracena takovým způsobem.

Chytil: Policie porušila dohodu

Starší, nicméně stále aktuální rozhovor s Jiřím Chytilem si můžete přečíst ZDE.

Z Chytilových vyjádření vyplynulo, že tyto zakázky zadával odbor informatiky pod vedením Václava Krause. Chytil soudí, že celková částka byla tak vysoká, že si toho mohli všimnout jeho přímí nadřízení, nejprve prý někdejší ředitel magistrátu Martin Trnka a později bývalý primátorův náměstek Rudolf Blažek (ODS). Někdejší úředník poznamenal, že by bylo zajímavé se Krause zeptat, proč přešel z funkce obchodního ředitele pro střední a východní Evropu firmy Sun Microsystems na magistrát, když si tím musel finančně pohoršit.

Chytil figuroval ve výběrové komisi, která firmu Haggues pro provozování karty doporučila. Byla jediným uchazečem o zakázku na pilotní provoz karty, ač si dokumentaci vyzvedly tři desítky společností. Chytil prý až po výběru zaslechl kuloární informace, že další se nepřihlásily kvůli podezření, že podmínky zakázky byly zřejmě vytvořeny pro Haggues.

ČTĚTE TAKÉ:

Bývalý úředník vypověděl, že pro někdejšího ředitele odboru informatiky Ivana Seyčka pracoval jako externista Petr Stránský, který byl později jedním z ředitelů Haggues a figuroval prý i v další firmě, která opencard projektově řídila. Jeden z materiálů pro zastupitele ke kartě před spuštěním opencard vytvořil podle Chytila další zástupce Haggues Jaroslav Turek.

Před komisí vypovídala taky státní zástupkyně Dagmar Máchová. Uvedla mimo jiné, že kvůli opencard byly obžalovány všechny osoby, na které postačoval důkazní materiál. Prověřovaly se prý všechny zakázky do konce funkčního období městské rady pod vedením exprimátora Pavla Béma (ODS).

Komise bude zasedat opět za týden. Zve si Krause a některé bývalé členy vedení metropole.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!