Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

U Otrokovic se po srážce nákladních vlaků opět jezdí po obou kolejích, škoda se odhaduje na 31 milionů korun

Srážka dvou nákladních vlaků na Zlínsku zastavila v noci na 5. února 2021 dopravu na jednom z hlavních železničních koridorů v České republice. Mezi Tlumačovem a Otrokovicemi byly vlaky nahrazeny autobusy. foto: ČTK

Otrokovice (Zlínsko) - Na trati mezi Otrokovicemi a Tlumačovem na Zlínsku, kde se v pátek srazily dva nákladní vlaky, se v sobotu odpoledne podařilo obnovit provoz po obou traťových kolejích. Vlaky po nich projíždějí sníženou rychlostí, sdělila mluvčí Správy železnic Kateřina Šubová. Po jedné koleji mohly vlaky kolem místa srážky projíždět od sobotního rána.
  16:35

Srážka nákladních vlaků na Zlínsku zastavila dopravu na koridoru, nehoda se obešla bez zraněných

Havarované vlaky včetně dvou vykolejených vozů se podařilo odklidit v noci na sobotu a brzy ráno. Zhruba od 06:45 byl podle mluvčí spuštěn provoz na jedné z kolejí. Následovala ještě oprava druhé koleje, která byla vinou nehody poškozená. Práce podle Šubové skončily v 15:50. Vzápětí byl obnoven provoz také na druhé traťové koleji. „Pro konsolidaci po opravě bude do středy v místě nehody snížena rychlost na 50 kilometrů v hodině,“ uvedla Šubová.

Srážka dvou nákladních vlaků na Zlínsku zastavila v noci na 5. února 2021...
Srážka dvou nákladních vlaků na Zlínsku zastavila v noci na 5. února 2021...

Nákladní vlak narazil do stojícího nákladního vlaku, který přepravoval osobní auta, v pátek kolem 01:30. Dva párové vozy stojícího vlaku po srážce vykolejily, na trati 330 spojující Přerov s Břeclaví bylo v místě nehody nutné až do sobotního rána zcela zastavit provoz.

Při srážce nikdo neutrpěl zranění, vzniklá škoda je podle Drážní inspekce 31,1 milionu korun. Mluvčí Správy železnic Nela Friebová v pátek řekla, že se událost stala v době plánované výluky, kdy bylo vypnuté traťové i staniční zabezpečovací zařízení. „Řízení provozu v dotčeném úseku je v době výluky z Centrálního dispečerského stanoviště Přerov převedeno na místní řízení z otrokovické stanice pomocí výpravčích a dozorců výhybek. Dosavadní šetření ukazuje na selhání komunikace mezi dopravními zaměstnanci Správy železnic při plánovaném vypnutí zabezpečovacího zařízení,“ uvedla Friebová.

Dechové zkoušky obou strojvedoucích byly negativní. Podle policejní mluvčí Moniky Kozumplíkové okolnosti nehody prověřují zlínští kriminalisté kvůli podezření z trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. Během zastavení provozu na trati zavedly České dráhy pro cestující náhradní autobusovou dopravu.

Autor:

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...