Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Ze střet vlaků u Perninku může podle inspekce strojvedoucí, vyjel bez souhlasu dispečera

Srážka si vyžádala nejméně dva mrtvé a dvě až tři desítky zraněných, některé vážně. foto: ČTK

Pernink (Karlovarsko) - Drážní inspekce označila za příčinu loňské srážky osobních vlaků u Perninku pochybení strojvedoucího vlaku, který vjel na trať bez povolení dispečera. Ve čtvrtek zveřejněné závěrečné zprávě se tak inspekce shoduje s vyšetřováním Správy železnic.
  10:06

K nehodě přispěla podle odborníků i absence zabezpečovacího systému. Při nehodě dva lidé zemřeli a 24 lidí se zranilo.

Čelní srážka vlaků.
Hasiči pokračují v likvidaci havárie po úterní čelní srážce dvou osobních vlaků...

Vlakové neštěstí v Perninku zavinil strojvůdce, rozhodla Správa železnic. Potvrdila tak verdikt inspekce

Nehoda se stala 7. července, když se nedaleko Perninku srazily dva protijedoucí osobní vlaky. „Na základě provedeného šetření došla Drážní inspekce k závěru, že bezprostřední příčinou mimořádné události bylo pochybení strojvedoucího osobního vlaku Os 17113 jedoucího z německého Johangeorgenstadtu v dopravně D3 Pernink, který nesplnil své povinnosti, tedy neohlásil se dirigujícímu dispečerovi a bez jeho souhlasu nedovoleně odjel na trať, po níž přijížděl osobní vlak Os 17110 z Karlových Varů,“ uvádí inspekce v závěrečné zprávě. Ke stejnému závěru dospěla Správa železnic. Případem se zabývá i policie.

Drážní inspekce v závěrečné zprávě také doporučila Drážnímu úřadu přijetí opatření, která by zvýšila bezpečnost na tratích se zjednodušeným řízením drážní dopravy, kde není zabezepečovací zařízení. Na takových opatřeních už pracuje ministerstvo dopravy i samotné České dráhy. Státní podnik už krátce po nehodě představil aplikaci, která má varovat strojvůdce v případech, že by se na koleji mohl srazit s jiným vlakem.

Autor: