27. června 2018 10:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

U soudu v Liberci stanul plavčík kvůli smrti chlapce, vinu odmítá

Bazén. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bazén. Ilustrační foto. | foto: Hufton + Crow

LIBEREC V Liberci začal soud se čtyřiadvacetiletým bývalým plavčíkem městského bazénu v Liberci. Obžalovaný je v souvislosti s tragickým úmrtím čtrnáctiletého chlapce ze září 2016, který se udusil v sací rouře atrakce zvaná divoká řeka. Za přečin usmrcení z nedbalosti muži hrozí až šest let vězení, vinu už dříve odmítl. U soudu ve středu nevypovídal.

„Už jsem se k tomu vyjadřoval dvakrát,“ řekl jen. Příbuzní mrtvého chlapce po něm požadují 3,5 milionu korun za nemajetkovou újmu. Soud bude odpoledne pokračovat výslechy svědků.

Chlapec zemřel 3. září 2016. Do sacího potrubí se dostal, když on a jeho tři kamarádi násilně odstranili mřížku v divoké řece a proud ho vtáhl dovnitř. Podle pitvy zemřel hoch na následky udušení. Podle obžaloby se plavčík nevěnoval dostatečně dění u vodní atrakce. „V pozici zaměstnance plaveckého bazénu nedostatečně sledoval jednání návštěvníků bazénu, což bylo v rozporu s jeho pracovní smlouvou,“ řekl státní zástupce Bedřich Skalický.

Obžalovaný vinu odmítá

Obžalovaný na policii vinu na smrti chlapce odmítl. Soudkyně ve středu jeho výpověď přečetla. „Zpětně si neustále promítám, řeším, zda jsem nepochybil, ale myslím si, že nepochybil,“ řekl při výslechu. Podle něj se nedělo nic neobvyklého, napomenul jen skupinu chlapců, jež si hrála s míčem. V divoké řece se děti podle něj běžně potápějí, hrají na babu či jinak škádlí. Mřížku, kterou chlapci odtrhli, popsal jako otvor ve stěně velký asi 30 centimetrů, který je od něj vzdálený šest metrů. „Vidím ho jako flek. Pokud se tam potápěli, nevyhodnotil jsem to jako riziko,“ uvedl obžalovaný.

To, že se děje něco neobvyklého, zjistil, až když jeden muž vytáhl z divoké řeky kachličku a po chvíli další dvě. Když začal hledat, odkud jsou, našel poškozenou mříž. S kolegou následně nechal atrakci uzavřít a lidé ji museli opustit. V tu dobu ale netušil, že se něco stalo. Kamarádi mrtvého chlapce totiž nic neřekli a pátrání po dítěti začalo až po dalších zhruba čtyřech hodinách, kdy už byl bazén uzavřený.

„Chlapci říkali, že si tam hráli na honěnou a schovávanou a nemohou ho najít,“ řekl ve středu u soudu policista Martin Hájek. Podle něj neúspěšně prohledali celý areál a až pak se jeden z plavčíků zmínil o tom, že v divoké řece je poškozená mřížka. Když se policista ponořil, uviděl nohy. Vytrhl proto mřížku a neúspěšně se snažil chlapce vytáhnout. „Byl to minimálně dva metry, nedosáhl jsem na něj,“ uvedl Holub. Neúspěšní byli poté podle něj i potápěči, k mrtvému chlapci se dostali záchranáři až po vypuštění vody a odřezání trubek. Provozovatel bazénu obviněn nebyl, stejně jako kamarádi zemřelého, kteří s ním byli v bazénu. Policie je sice prošetřovala pro podezření z neposkytnutí pomoci, z ničeho ale neobvinila.

ČTK

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.