Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

U tlustokožců je (snad) veseleji

Česko

OSTRAVA Tlustokožci jsou nyní jednoznačně nejsledovanějšími obyvateli ostravské zoo. Zatímco na jedné straně už týden média plní osudy novorozeného slůněte, které matka chvíli chce a chvíli ne, na vlně zájmu se včera svezli i místní hroši. Právě tato erbovní zvířata ostravské zahrady se totiž včera přestěhovala do svého rekonstruovaného pavilonu.

Hlavní starostí ošetřovatelů zůstává sloní sameček, který se minulý týden v pátek stal vůbec prvním živým mládětem narozeným v tuzemských zoo. Poté, co mu matka Vishesh odmítala dávat pít, se v průběhu noci na včerejšek situace zlepšila. „Také v pátek se slůně několikrát napilo od mámy. Podařilo se tak to nejdůležitější, udržet trvalý kontakt nezkušené prvorodičky Vishesh s potomkem,“ uvedl ředitel zoo Petr Čolas. Kromě toho ošetřovatelé mládě přikrmují mlékem nadojeným od Vishesh.

Nadějí do budoucna je fakt, že agresivita slonice pozvolna ustupuje, Vishesh se uklidňuje a učí se o své „miminko“ starat. „Zdaleka ale ještě není vyhráno, situace zůstane ještě dlouho nejistá a jakákoliv prognóza je v tuto chvíli zbytečná,“ upřesnil Čolas.

Pracovníci ostravské zoo jsou však v neustálém kontaktu se svými zkušenějšími kolegy ze zahraničních zahrad. Snahou ostravských zoologů však je odchovat slůně za každou cenu přirozeně.

Odchov na dudlík je totiž podle odborníků sice líbivý, do budoucna by ale znamenal nejhorší možné řešení. Ze slona by vyrostl asociální jedinec, který by nebyl schopen komunikovat s ostatními slony, ale současně by byl nebezpečný pro lidi, k nimž by si nevytvořil dostatečný respekt. „Při rozhodování mezi dvěma špatnými řešeními proto volíme to méně špatné, tedy maximálně se se snažit pomoci matce s výchovou mláděte. I za cenu, že se to nepodaří,“ míní Čolas.

A zatímco pavilon slonů zůstává nadále veřejnosti uzavřen, od včerejška mohou návštěvníci zhruba po roce opět pozorovat hrochy. Kvůli rekonstrukci svého pavilonu totiž museli být třiatřicetiletá hrošice Katka, o deset let starší samec Honza a devítiměsíční hrošík umístěni v nepřístupných prostorech po nosorožcích. Opravený hroší pavilon ze 70. let získal novou střechu a vstupní vrata, vyměnila se i část obvodového zdiva. Stavba také zahradě uspoří peníze za vodu a energii. Díky zavedení filtrace bude voda v hroším bazénku čistější a zásadně se tak sníží nepříjemný zápach.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!