Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

U zubaře platíme hlavně za čas

Česko

Ceny za ošetření u stomatologů se liší podle nákladů ordinace. Zaplatit si lepší plombu nebo materiál se ale vyplatí: pojišťovny totiž hradí jen úplný, mnohdy nedostatečný základ.

Zatímco pacienti praktických lékařů mohou v drtivé většině případů zastrčit peněženku do kapsy hned po zaplacení regulačního třicetikorunového poplatku, zubní lékařství se z bezplatné péče vyčlenilo už dříve.

Výjimkou dnes již nejsou ani stomatologické ordinace bez jakéhokoli smluvního vztahu s pojišťovnami, kde si pacient hradí ze svého veškerou péči, včetně preventivní prohlídky. Výhodou těchto služeb je například ordinační doba do večerních hodin či nadstandardní prostředí.

Minuta za dvacet korun Kdo zvolí zubního lékaře, jenž smluvní vztah s pojišťovnou má, může sice teoreticky počítat s ošetřením „na pokladnu“. Ovšem stomatologická péče a výrobky hrazené pojišťovnami nebývají tím nejlepším, co může pacient dostat. Příkladem je ošetření zubního kazu, který patří spolu s onemocněním parodontu mezi nejčastější problémy pacientů. Pojišťovna za ošetření kazu a zhotovení amalgámové plomby (která vznikne smícháním amalgámového prášku a rtuti, poměry ovšem lékař odhaduje od oka) platí 170 Kč, což je ale v porovnání s náklady ordinace velmi málo.

„Náklady provozu ordinace za jednu minutu se dnes u průměrně vybavené ordinace pohybují okolo dvaceti korun,“ vysvětluje prezident České stomatologické komory MUDr. Jiří Pekárek. „Při ošetření zubu a zhotovení výplně, což trvá třicet minut, je nejnižší možná cena třicet minut krát dvacet korun, tedy 600 korun. K tomu je třeba ještě připočítat cenu amalgámu, takže výsledná částka se může pohybovat okolo 650 až 700 korun. V lépe vybavených ordinacích se samozřejmě ale může vyšplhat ještě výš,“ dodává.

Při platbě 170 Kč od pojišťovny by plombování mělo teoreticky za dodržení minutové režie trvat jen osm a půl minuty. „Za takovou cenu a v takovém čase v žádném případě nelze mluvit o kvalitní práci,“ říká MUDr. Pekárek.

Tím tak naráží na skutečnost, že ceny nejen za plombu, ale i za další úkony se v jednotlivých ordinacích velmi často liší. „Každá ordinace zubního lékaře má rozdílné náklady na svůj provoz. Je to dáno jednak jejím vybavením - ceny křesel se liší zhruba jako ceny aut - výší nájmu, platy personálu a podobně. V cenách jednotlivých ordinací se musí tyto náklady odrazit,“ poukazuje.

Lékař musí nabídnout nejdřív nejlevnější variantu Podle informací Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) je smluvní zubní lékař povinen nabídnout pacientovi ošetření, které je plně hrazeno z pojištění, přičemž za tyto výkony pacient nesmí platit navíc ani korunu (na rozdíl od protetiky, kde se pacient smí podílet např. na keramické korunce). Ve hře je ale ještě jedna varianta. „Poté, co pacienta seznámí se standardním ošetřením, může mu lékař nabídnout i ošetření s použitím nadstandardních materiálů. To si však pacient hradí celé sám,“ konstatuje tisková mluvčí VZP Jana Víšková.

Většina zubních ordinací tak i přes to, že smlouvu s pojišťovnou má, nabízí pacientům hlavně dražší, mnohdy však také účinnější varianty ošetření. U zubního kazu je to například výplň z dózovaného amalgámu, který lékaři dostávají již optimálně namíchaný v ampulkách.

„Podstatným rozdílem není jen kvalita použitých materiálů, ale zejména péče, s níž se lékař zhotovení výplně věnuje. Péče se zároveň projeví v nárůstu času, který zubní lékař potřebuje pro ošetření pacienta. Tenhle čas pojišťovny nezaplatí,“ konstatuje Jiří Pekárek.

Na dotaz, který druh zubní výplně - zda amalgámová, či bílá - je pro pacienta lepší, prezident Jiří Pekárek odpovídá: „Každá má své klady a zápory. Pacientům, kterým se hodně kazí zuby a méně o ně pečují, bych bílé plomby do postranního chrupu nedoporučoval. Naopak pečliví pacienti s ojedinělým kazem si bílou plombu mohou dovolit.“

Dospělé pacienty však samozřejmě netrápí jen zubní kaz. Potýkají se i se zánětem parodontu a podle Jiřího Pekárka stále častěji také s problémem, jak nahradit chybějící jednotlivé zuby. Investice do protetiky, tedy celé řady fixních i snímatelných náhrad, jako jsou implantáty nebo můstky, je velmi vysoká, šplhá se až do desetitisíců.

„Jsem přesvědčen, že investice několika stovek do ošetření zubního kazu či tisíc do kvalitního ošetření kořenových kanálků je výhodná. Ušetří čas a peníze, které by pacient musel vynaložit na náhradu ztracených zubů,“ uzavírá Pekárek.

***

Kolik stojí

stomatologická péče

Nadstandardní plomba

z amalgámu: 500 až 1500 Kč

Fotokompozitní bílá plomba:

500 až 1800 Kč

Ošetření kořenového kanálku

od 1000 Kč

Metalokeramická korunka:

3000 až 7000 Kč

Celokeramická korunka: 6000 Kč

Metalokeramický můstek

tříčlenný: od 8000 Kč

Celokeramický můstek tříčlenný:

asi 15 000 Kč

Zubní implantát: od cca 10 000 Kč

Co hradí VZP:

Vyšetření pacienta: 368 Kč

Ošetření zubního kazu na stálém

zubu amalgámem: 170 Kč

Ošetření zubního kazu na

dočasném zubu: 126 Kč

Intraorální rentgen: 70 Kč

Vytržení stálého zubu: 168 Kč

Vytržení dočasného zubu: 87 Kč

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!