Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 15 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ubití manželé, znásilněné dcery. Komplicovi vraha se zdá 10 let za mřížemi moc, chce nižší trest

Jaroslav Topinka před ústeckým krajským soudem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Topinka před ústeckým krajským soudem. | foto: ČTK

PRAHA V tragickém příběhu dvojnásobné vraždy, násobného sexuálního zneužití a sebevraždy plnil Jaroslav Topinka vedlejší úlohu. Vrahovi pomáhal svazovat oběti, za ochotu dostal peníze. Od soudu kvůli tomu odešel s desetiletým trestem, ale podle zjištění serveru Lidovky.cz se mu to zdá příliš. Odvolal se. V lednu se navíc bude hrát o to, jestli zůstane ve vazební cele.

Incident z chatové osady Střížovice poblíž Ústí nad Labem byl jedním z prvních případů vraždy v letošním roce. Když brzy ráno 8. ledna na pozemek jedné z chat osady vkročila policie, našla tři těla. Zavražděný manželský pár a zastřeleného vraha. Miroslav Benák na sebe namířil zbraň poté, co manžele připravil o život, jejich dcery zneužil a syna omráčil. Jaroslav Topinka zmizel ještě předtím, než Benák dokonal svůj čin.

Než ale místo opustil, byl mu při ruce. Společně všechny připoutali k židlím, následně jim kolem hlavy napevno omotali ručník. Manželku pak Topinka odvedl do vedlejšího pokoje, společně zase vynesli muže do horního patra. Oba pachatele vedla vidina 8 milionů korun, které měla mít rodinu u sebe. Jenže na místě žádné peníze nebyly, Topinka dostal od hlavního aktéra jen šest stovek. Když otce rodiny přemístili, Topinka se poroučel.

 „Dopustil se činu ke škodě dítěte a na více osobách. Páchal více trestných činů a jejich charakter naplňuje znak trýznivého způsobu naplnění,“ pronesl mimo jiné soudce ústeckého krajského soudu Roman Felzmann, když letos 24. října poslal Topinku na deset let do vězení. Trest mu vyměřil za zbavení osobní svobody a porušování osobní svobody. Případné nižší sankci nenapomohl ani fakt, že se přihlásil polici sám.

Žalobce se neodvolal

Po prostudování odůvodnění rozsudku podle zjištění serveru Lidovky.cz v Topinkovi uzrálo přesvědčení, že trest je příliš tvrdý. „Ze strany obžalovaného bylo podáno odvolání proti rozhodnutí z 24. října,“ potvrdila serveru Lidovky.cz mluvčí soudu Veronika Suchoňová. Topinka se odvolal minulý týden. Jeho linii případu tak projedná Vrchní soud v Praze, kam by měl spis zamířit počátkem příštího roku. 

Podle informací serveru Lidovky.cz se nebude zabývat jen otázkou přiměřenosti trestu, ale i jeho odpovědností za čin. Topinka brojí i proti samotnému uznání viny. V nadcházejícím řízení má každopádně jistotu, že přísnější trest než v prvním kole nedostane. Státní zástupce totiž po opravném prostředku nesáhl. V praxi to znamená, že pachatel smí napodruhé obdržet nejvýš stejný trest jako před soudem prvního stupně.

Topinka v pondělí stane před soudem.
Jaroslav Topinka

„Ztotožnil jsem se s názorem krajského soudu a akceptuji odůvodnění jeho rozhodnutí, které ostatně bylo zcela v souladu s mým návrhem,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz příslušný státní zástupce Vladimír Jan, proč se neodvolal a ani tak neučiní. S Topinkou by se měl přitom brzy znovu setkat. 3. ledna zasedne ústecký krajský soud, aby rozhodl o pokračování vazby. Ve vazební cele sedí Topinka od chvíle, co se letos 12. ledna udal policii.

‚Přiložili jim kusy ručníku na oči‘

Že by mu ale soud otevřel bránu věznice, je nanejvýš nepravděpodobné. Topinka je odsouzený za závažný zločin, jde o několikrát trestaného recidivistu a soud u něj dosud pokaždé shledal relevantní hrozbu skrývání se před spravedlností. „Uplynula lhůta, ve které je nezbytné rozhodnout o prodloužení vazby,“ vysvětlil státní zástupce Jan, proč se krátce po Novém roku bude o Topinkově vazbě znovu jednat.

„Po spoutání všem poškozeným přiložili kusy ručníku na oči a přelepili stříbrnou lepící páskou, kterou jim omotali kolem hlavy a zalepili lepící páskou ústa, v důsledku čehož měli poškození strach a báli se o svůj život a zdraví,“ popsala obžaloba, čeho se Topinka mimo jiné s Benákem na obětech dopustil. K Benákovi se dostala informace, že třiašedesátiletý Aleš S. si má přijít na velké peníze. Údajně měl v dědictví získat 8 milionů korun.

Benák tak vzal na místo Topinku, aby mu pomohl rodinu Aleše S. zpacifikovat. Slíbil mu půlmilionový podíl. Pohádkový obnos ale manželský pár na kontě neměl. Benák tak komplicovi strčil do ruky za pomoc šest stovek, které vytáhl Alešovi S. z peněženky. Když se pomocník s penězi vytratil, Benák manželský pár ubil. Obě nezletilé dcery pak sexuálně zneužil. Nakonec spáchal sebevraždu. Mohlo jít o reakci na extrémní povahu jeho činu. 

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!