Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odsoudili mě na objednávku, stěžoval si uvězněný Dalík. Opakujete se, usadil lobbistu Ústavní soud

Marek Dalík během jeho příchodu do ruzyňské věznice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marek Dalík během jeho příchodu do ruzyňské věznice. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Chápeme vaše rozladění, ale nepřidal jste k němu argumenty. Tímto způsobem shodil Ústavní soud stížnost lobbisty Marka Dalíka proti jeho uvěznění. Vyplývá to z odůvodnění rozhodnutí, do kterého server Lidovky.cz nahlédl. Patrně nejmocnější politický poradce minulé dekády pobývá za mřížemi kvůli podvodu při jednání o zakázce na dodání obrněných vozů Pandur, při němž si řekl o téměř půl miliardy korun.

„Stěžovatelův (Dalíkův) nesouhlas se závěry obecných soudů je sice pochopitelný, není však způsobilý založit důvodnost ústavní stížnosti. Námitkami stěžovatele se soudy opakovaně zabývaly, vypořádaly se s nimi ústavně konformním způsobem a v jejich postupu Ústavní soud nezjistil zásah do zaručených práv stěžovatele,“ zní hlavní pasáž z rozhodnutí, jímž se jedna z největších kauz posledních let s konečnou platností uzavřela.

Strážci ústavy se s Dalíkovým podnětem vypořádali koncem července. Dosud však nebylo jasné, proč se rozhodli stížnost odmítnout. Z odůvodnění jsou jejich argumenty zřetelné.

Dvorní emisar někdejšího premiéra Mirka Topolánka (dříve ODS) chtěl svým podáním zvrátit případ, v němž loni v červenci uslyšel pravomocný verdikt. Rozsudek Vrchního soudu v Praze ho bude stát pět let svobody, dosud si odseděl necelých 18 měsíců.

Jednoho z nejznámějších politických podnikatelů polistopadové historie přivedla za mříže schůzka v pražské restauraci U Malířů z listopadu 2007. Sezení za účasti trojice představitelů rakouské firmy Steyr mělo dopomoci dohodě kontraktu s českou vládou na dodávku více než stovky obrněnců. Dalík nabídl své služby při sjednání smlouvy, výměnou za to požádal o třikrát šest milionů eur (zhruba 484 milionů korun). Zaskočení manažeři odmítli.

Ublížila mi média, stěžoval si Dalík

Když Dalíkovi advokáti ústavní stížnost ladili, upozornili na z jejich pohledu řadu nedostatků ve vedení soudního procesu. Podle nich došlo k extrémnímu rozporu mezi doloženým děním v kauze a jeho právním hodnocením, justice prý opomněla důkazy svědčící v lobbistův prospěch a také se údajně nedržela zásady, že pochybnosti hrají ve prospěch obžalovaného. Pobočníkovi expremiéra Topolánka údajně ublížil i široký zájem médií.

„Stěžovatel (Dalík) namítá nespravedlivý postup soudů v důsledku široké negativní medializace jeho věci a společenské objednávky, která byla silnější než důkazy - v případě anonymního řízení by při dodržení pravidel spravedlivého procesu odsouzen nebyl,“ přibližuje Ústavní soud Dalíkovu obhajobu v rozhodnutí, s nímž se server Lidovky.cz seznámil. Senátu předsedal soudce Jan Musil.

Do ruzyňské věznice dorazil Marek Dalík ve čtvrtek pár minut před čtvrtou...
Lobbista Dalík nastoupil pětiletý trest 6. listopadu 2017.

Dalík narazil i s argumentem, že v jeho podání šlo o běžný lobbing. Podle strážců ústavy tak nepřišel nejvlivnější zákulisní hráč tuzemské politiky minulého desetiletí s novými poznatky. „V ústavní stížnosti stěžovatel opakuje své námitky z opravných prostředků, především pak z druhého dovolání - jde v zásadě jen o vyjádření nesouhlasu a polemiku s rozhodnutími obecných soudů,“ uzavřeli soudci.

Právní zástupci můžou zkusit bránit svého klienta ještě u Evropského soudu pro lidská práva. Jestli se tam obrátí, není jasné. Lidovky.cz se s hlavním Dalíkovým advokátem Tomášem Gřivnou přes opakované pokusily nedokázaly spojit. Tuzemská justice v případu rozhodovala několikrát. První rozsudek zazněl už v únoru 2016, tehdy Městský soud v Praze Dalíka potrestal za korupci pěti lety vězení a pokutou pět milionů korun.

‚Část sumy byla provize, úplatek to nebyl‘

Čas Marka Dalíka

7.10. 2012 protikorupční policie obvinila Marka Dalíka z podvodu
15.5.2014 státní zástupce Jan Kořán obžaloval lobbistu z podvodu
2.2.2016 Městský soud v Praze navzdory obžalobě potrestal Dalíka za pomoc k přijímání úplatku pěti lety vězení, měl také zaplatit pokutu 5 milionů korun
31.5.2016 odvolací Vrchní soud v Praze Dalíkovo jednání vyhodnotil jako podvod, trest mu snížil na čtyři roky a pokutu na čtyři miliony
1.9.2016 Marek Dalík nastoupil k výkonu trestu do ruzyňské věznice, později putoval do káznice ve Znojmě
12.4.2017 Nejvyšší soud zrušil rozsudek vrchního soudu a lobbistu pustil z vězení
25.7.2017 Vrchní soud v Praze opět Dalíka potrestal, odsoudil ho k pěti letům vězení a pětimilionové pokutě
6.11. 2017 Marek Dalík nastoupil k výkonu trestu do věznice v Ruzyni
26.7. 2018 Ústavní soud zamítl Dalíkovu stížnost

Odvolací vrchní soud však Dalíkovo konání podřadil pod paragraf podvodu, protože lobbista neměl reálnou šanci do kontraktu zasáhnout. Po tomto rozsudku zamířil do vězení. Z něj ho dostalo v dubnu 2017 úspěšné dovolání u Nejvyššího soudu, podle něhož soud nižší instance chyboval při použití trestního zákona. Vrchní soud v Praze loni v červenci napodruhé případ vypořádal bezchybně, konečný trest zněl pět let a pět milionů.

Před posledním jednáním u pražské instance přitom Dalík obrátil. Ustoupil ze své dosavadní obhajoby, soudním řízením se promlčet, a poprvé se o okolnostech schůzky rozmluvil. Diskusi o penězích bokem připustil.

„Část té sumy by byla provize, nebyl to úplatek pro nikoho,“ podotkl k půlmiliardovému všimnému. Částku však podle něj během rokování U Malířů zmínil slovenský lobbista Miroslav Výboh.

V předchozích stádiích procesu prý nic takového nezmínil, protože ostatní svědci by takovou výpověď rozporovali. Nicméně senát vrchního soudu pochopení pro náhlou Dalíkovou otevřenost nenašel. „Vysvětlení nevěříme a nevíme, proč byla částka rozdělená na třikrát šest milionů eur,“ uvedl jeho předseda Martin Zelenka, jehož verdikt posadil Dalíka do cely. Lobbista se k výkonu trestu přihlásil loni v listopadu v pražské Ruzyni.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...

Hledáme 30 maminek, které vyzkouší nové mluvící hračky od Fisher-Price
Hledáme 30 maminek, které vyzkouší nové mluvící hračky od Fisher-Price

Ve spolupráci se světoznámým výrobcem hraček Fisher-Price hledáme testerky s malými dětmi, které chtějí vyzkoušet nové mluvicí hračky Linkimals.