Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Ubrali Stonehenge 300 let

Česko

Vědci upravili „narozeniny“ megalitické památky. Je prý mladší a lidé se v ní léčili

LONDÝN/PRAHA Rozluštění jedné z největších záhad v historii archeologie je možná blíže, než si kdokoli myslel. Britští archeologové totiž zjistili nejpravděpodobnější letopočet vztyčení obřích megalitů na Salisbury plain.

Díky uhlíkovým testům vědci tvrdí, že se tak stalo přibližně okolo roku 2300 před naším letopočtem, tedy o 300 let později, než se dosud uvádělo, napsal list The Daily Telegraph. „Řekli jsme světu, že chceme určit vznik Stonehenge. Bylo to riskantní, ale já jsem byl vždy troufalý,“ řekl listu profesor Timothy Darvill, jenž spolu s kolegou Geoffreyem Wainwrightem vede celý projekt.

V jeho rámci se také analyzoval stavební kámen. Zjistilo se, že na dnešní místo v jižním Walesu byl dopraven z Preseli hills, které je od Stonehenge vzdálené 150 mil (zhruba 241 kilometrů), což je na tehdejší dobu, kdy se používaly pouze primitivní nástroje, obdivuhodný výkon. Ale současný výzkumný projekt je významný ještě jednou skutečností – po 44 letech zahrnuje také vykopávky uvnitř kamenného kruhu, jenž byl podle mnohých odborníků svatyní pro uctívání předků či kalendářem určujícím doby slunovratů. Megalitická nemocnice Podle profesorů Darvilla a Wainwrighta bylo ale Stonehenge centrem léčení, uvedl server BBC news. Byla by to tedy jakási nemocnice megalitické doby či místo, jako jsou Lurdy, kam se lidé i ze vzdálených krajů přicházeli uzdravit a čerpat sílu z modré skalice.

Archeologové k tomu došli i díky skutečnosti, že velké množství tělesných ostatků v hrobkách nedaleko Stonehenge vykazuje známky nějaké choroby. Nalezené zuby navíc dokazují, že zhruba polovina těchto těl nepatřila lidem narozeným v blízkém okolí. Profesor Darvill k tomu dodává: „Stonehenge mohlo přitahovat nejen nemocné lidi, ale i ty, kteří byli schopní ostatní vyléčit.“

Nejdůležitější částí výzkumu je především datace výstavby, protože, jak uvedl server BBC news, bez ní by bylo složité stanovit jakoukoli teorii týkající se Stonehenge.

Bude znám i stavitel?

Jak se zdá, tou nejdůležitější bude teorie okolo megalitického stavitele. Přibližná doba vzniku kamenného kruhu se totiž kryje s dobou pohřbu člověka, jehož hrob byl objeven nedaleko a který je znám pod jménem „Amesbury Archer“ (Archer je německé jméno). Někteří archeologové věří, že tento člověk je klíčem k pochopení záhady, proč bylo Stonehenge postaveno.

Výzkumem jeho ostatků a artefaktů z hrobu bylo zjištěno, že se jednalo o velmi bohatého a mocného muže, jenž měl znalosti techniky zpracovávání kovů a z neznámých důvodů přicestoval do Salisbury z alpské části Evropy.

Posmrtné vyšetření ukázalo, že Archer zemřel na zranění kolena a vážné onemocnění zubů. To vede Darvilla a Wainwrighta k závěru, že přišel do Stonehenge právě proto, aby se vyléčil. „Je mimořádné, že doba Amesburského Archera je identická s novým datem výstavby Stonehenge,“ dodal profesor Darvill. Další výzkum také odhalil, že lidé znali oblast Stonehenge a její sílu ještě předtím, než zde bylo cokoli postaveno. Nalezené organické zbyty jsou staré až 9000 let. Profesor Wainwright pro BBC news řekl, že si zde lidé zřejmě brali pouze kousky modré skalice jako amulet pro štěstí.

Autor: