Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ubytování na lodi nebude zadarmo

Česko

  16:52
PRAHA - Přestavěná nákladní loď pro bezdomovce by měla zakotvit na Vltavě již 15. ledna. O koupi upraveného nákladního plavidla pro lidi bez domova rozhodla včera městská rada, která uzavřela výběrové řízení na pořízení plavidla.

Podle radního pro sociální věci Jiřího Janečka nebude botel za 23 milionů pro všechny.

„Loď by měla být pro bezdomovce, kteří se chtějí vrátit do reálného života. Ti pak získají sociální kartu, na které jim budou každým zaměstnáním přibývat body. Musí chodit také na pravidelné vyšetření,“ charakterizuje budoucí nocležníky radní. Podle něho se bude do plovoucí ubytovny platit vstup.

„Když mají bezdomovci na krabicové víno, budou mít třeba dvacetikorunu na vstup na loď,“ říká.

Zatím není jasné, kde bude loď s 250 lůžky, jídelnou, čajovou kuchyní a veškerým sociálním vybavením, kotvit. Vytypována jsou čtyři místa: u Císařské louky, u přístaviště při Podolském nábřeží, u holešovického přístavu, nebo u Štefánikova mostu poblíž nábřeží Edvarda Beneše.

„Jednotlivé čtvrti se nejdříve lodi bránily, teď reagují docela pozitivně. Je to o dohodě. Když jim řeknu, že u nich bude loď a neřeknu jím zbytek, vcelku logicky nesouhlasí. Ale poté co jsem jim přednesl celou koncepci, tak se v zásadě nebrání,“ říká Janeček.

„Provoz bude koncipován tak, aby byl jednoduchý,“ řekl Zdeněk Bergman z První všeobecné člunovací společnosti, která ve výběrovém řízení zvítězila. Na lodi budou i požární hlásiče, čidla případných průsaků vody a další zabezpečovací technika.

Provoz lodi by měli zajišťovat pracovníci některé z humanitárních organizací. Magistrát by na to měl vyhlásit další soutěž. Roční provozní náklady se odhadují zhruba na 8,5 milionu korun.

Původní odhad ceny upravené nákladní lodi byl původně stanoven na 21 milionů korun. Magistrát by měl dostat na tyto účely 16 milionů od státu. Do soutěže se přihlásili tři uchazeči, ale dvě nabídky údajně nesplnily požadavky.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...