Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Ubytovny porušují normy

Česko

  8:29
Praha - Provozovatelé ubytoven na území metropole zažívají krušné dny. Od začátku týdne čelí totiž přísným kontrolám hasičů a cizinecké policie.

V Mochově u Prahy vzplanul 7.února požár a uhořeli zde tři lidé. foto: ČTK

„Jde o mimořádnou akci, ke které nás přiměl požár ubytovny ukrajinských dělníků v Mochově u Prahy z minulého týdne,“ řekla Ljubica Rážová, šéfka odboru prevence pražských hasičů.
Tragédie si vyžádala tři životy, zřejmě proto, že byly uzavřeny únikové cesty a nebyly dodrženy protipožární směrnice. „Od policie jsme dostali seznam 74 vytipovaných objektů, u kterých je možné, že jsou provozovány v rozporu s kolaudací,“ potvrdila Rážová.
Podle kontrolorů jde v Praze většinou o budovy, které původně sloužily například jako zázemí pro staveniště. I přes nevyhovující kolaudaci jsou nyní používány k ubytování. „Z hlediska požární ochrany je to úplně odlišné například kvůli používání elektrických spotřebičů a často nevyhovují i kvůli stáří,“ říká Ivo Pavera, který kontrolní skupiny vede. Ve dvou skupinách po pěti prověřili hasiči a policisté v pondělí a úterý sedmnáct objektů. Narazili i na rodiny s dětmi.

„Bohužel se nám potvrdily obavy, že je stav ubytoven v Praze z hlediska požární ochrany naprosto nevyhovující,“ říká Rážová. Kontroloři objevili dokonce i objekt, ve kterém nechal provozovatel zatlučené přístupy na únikové schodiště. „Všechny dosavadní kontroly - s jedinou výjimkou - objevily problémy. Většinou šlo o nekontrolované hasicí přístroje, špatný stav únikových cest,“ potvrdil Pavera.

„Přestože dnešní kontroly dopadly poměrně špatně, hasiči nezjistili závady, které by hrozily okamžitým vznikem požáru,“ uvedla Rážová. Hasiči proto nebyli nuceni k okamžitému zastavení provozu nebo činnosti. Na místě si od provozovatelů ubytoven, v nichž našli nedostatky, vyžádali dokumentaci k požární ochraně i kolaudační výměry. Chtějí prověřit, zda jsou budovy pro ubytování vůbec schváleny. „To je věc, kterou nemůžeme na místě zjistit,“ uvedla Rážová.

Když hasiči zjistí chyby, dají provozovatelům ubytoven lhůtu k jejich odstranění. Pokud to neučiní, mohou s nimi zahájit správní řízení. Pokuta může podle Rážové dosáhnout několika milionů korun. Současně se případy předávají příslušným stavebním úřadům. „Užívání v rozporu s kolaudací nebo nezkolaudovaných objektů řeší stavební úřad sankčně. Fyzická osoba může dostat pokutu až 25 tisíc, právnická osoba až milion korun,“ upřesnil Jan Charvát, mluvčí Prahy 10, kde včera proběhla velká část kontrol. V poslední době mají ale kontroloři hasičů napilno i v jiných oblastech. „V rámci ročního plánu letos kontrolujeme benzinová čerpadla. Zatím nebyl větší problém,“ přiblížila Rážová.

Autoři: