Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

Účast? Někde přes 100 %

Česko

Podle úřadů jsou volby platné, britský institut ale upozornil na nesrovnalosti

Obama vyzval Teherán: Zastavte násilí

Vřava v Íránu - Dramatické události dostávají mezinárodní rozměr

TEHERÁN/PRAHA „Prezidentské volby byly v pořádku,“ zní i nadále z oficiálních íránských míst. Rada dohlížitelů - nejvyšší ústavní orgán v zemi - včera potvrdila jejich platnost. A zároveň odmítla přistoupit na požadavek opozice, která chtěla volby anulovat.

Jenže studie uznávaného britského politologického institutu Chatham House prokazuje, že volby, ve kterých svůj mandát obhájil konzervativec Mahmúd Ahmadínežád, provázely nesrovnalosti.

Těžko vysvětlitelný se zdá především fakt, že v některých provinciích byla zaznamenána volební účast vyšší než sto procent. Podle institutu je také zvláštní nárůst hlasů pro Ahmadínežáda oproti minulým volbám v roce 2005. Zatímco tehdy prezident získal 17 milionů hlasů, letos to bylo již 24 milionů. Pro takový nárůst by Ahmadínežád musel získat také hlasy voličů, kteří dříve volili reformní kandidáty. A to institut považuje za málo pravděpodobné. Íránský režim však stále trvá na svém. „V nedávných prezidentských volbách jsme nebyli svědky žádného velkého podvodu. Jejich anulování proto nepřichází v úvahu,“ uvedl včera mluvčí rady. Alespoň WASHINGTON Íránské výpady nenechaly v klidu amerického prezidenta Baracka Obamu. Ten včera odmítl obvinění, že Spojené státy podněcují protesty proti výsledkům nedávných sporných prezidentských voleb v Íránu. Zároveň vyzval Teherán, aby zastavil násilí proti opozičním demonstrantům, kteří výsledky hlasování a vítězství staronového prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda zpochybňují.

Nepokoje v Íránu si od předminulého pátku vyžádaly více než 17 obětí. Obvinění, že USA podněcují protesty v Íránu, jsou podle prezidenta „jasně chybná částečné pochybení však přiznal právě v případě okrsků, kde bylo odevzdáno více hlasů, než bylo oprávněných voličů. Nesrovnalosti se podle BBC týkají asi tří a absurdní“. Obama připomněl, že Íránci mají právo se shromažďovat a právo na svobodu slova. „Pokud íránská vláda chce, aby ji mezinárodní společenství uznávalo, musí tato práva respektovat,“ řekl. Teherán přitom již delší čas obviňuje nejen Washington, ale i Londýn, že se vměšují do jeho záležitostí. Británie v této souvislosti včera rozhodla o vyhoštění dvou íránských diplomatů. Učinila tak v reakci na stejný krok, který Írán podnikl v pondělí. „Jsem zklamán, že nás Írán do této situace dostal,“ uvedl premiér Gordon Brown. čtk, afp, reuters milionů hlasů. Podle mluvčího to však není dost na to, aby byly zpochybněny celé volby. Navíc také uvedl, že většina nesrovnalostí se stala ještě před samotnou volbou, nikoli během odevzdávání hlasů, nebo dokonce až po něm. Ahmadínežádovi proto zřejmě nyní již nic nezabrání v tom, aby ve svém úřadu pokračoval. Přísahu by měl složit někdy v období mezi 26. červencem a 19. srpnem.

Jeden vstřícný krok ale přece jen včera od úřadů přišel. Nejvyšší íránský představitel, ajatolláh Alí Chameneí o pět dní prodloužil lhůtu k podávání stížností na volby.

***

Včerejší události * Americký prezident Barack Obama odsoudil násilné potlačení protestů * Teherán a Londýn si vypověděly dva diplomaty * Íránské úřady vyloučily možnost anulování voleb * Americký deník The Washington Times oznámil zadržení svého reportéra

Autor: