Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Účinky antibiotik znali už v Egyptě

Česko

LONDÝN Ještě na začátku druhé světové války umíraly statisíce lidí na tuberkulózu a jiná infekční onemocnění. Díky skotskému lékaři Alexanderu Flemingovi, který v září 1928 objevil penicilin, a několika dalším vědcům, kteří pak přispěli k vývoji tohoto antibiotika, byly zachráněny miliony životů. V posledních letech se ale stále častěji ukazuje, že nad nebezpečnými bakteriemi lidstvo ještě zdaleka vyhráno nemá.

Léky se Často předepisují zbytečně Sám Fleming ve svých přednáškách po světě varoval, aby předepisování penicilinu nebylo zneužíváno a aby ho pacient dostal dostatečné množství a po delší dobu. Právě při nedodržení těchto podmínek totiž už podle Fleminga hrozilo, že si tělo na lék vytvoří rezistenci (odolnost). Zatímco dříve se antibiotika ordinovala v případech, kdy šlo o život, dnes se předepisují i v případech, kdy to není nutné, či kdy je to zbytečné – například na virózy, na něž neúčinkují.

Penicilin se začal hromadně vyrábět v roce 1943 a už pár let nato se začali lékaři potýkat s choroboplodnými zárodky, které si vyvinuly vůči tomuto léku odolnost. Tak začal nekonečný závod farmaceutů s rezistentními bakteriemi. Vědci vyvíjejí stále nová a nová antibiotika a bakterie se jim znovu a znovu přizpůsobují. Stopy se našly v mumiích Ač je Fleming považován za „otce“ antibiotik, nebyl první, kdo antibakteriální přípravky objevil. V nějaké formě se antibiotika zřejmě používala již ve starém Egyptě, protože v mumiích se našly jejich stopy. Ve středověku prý lidé používali k léčbě hnisavých ran plesnivý chléb. První krůčky k vývoji antibiotik učinili až ve druhé polovině 19. století Louis Pasteur a Robert Koch, kteří mimo jiné prokázali, že mikroorganismy jsou příčinou nemocí.

První látku živočišného původu, která ničí mikroby, popsal v roce 1922 Alexander Fleming. Šlo o enzym, který je přítomný i v tělních tekutinách, například krevní plazmě, mateřském mléce či plodové vodě. V roce 1928 pak Fleming objevil penicilin, který je považován za první systémově použitelné antibiotikum.

Autor:

Vyřešte nespavost svých dětí
Vyřešte nespavost svých dětí

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...