Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Učitel se zabil při adrenalinové atrakci, jeho žák je těžce zraněn

Česko

  16:53aktualizováno  19:58
TŘINEC - Smrt sedmačtyřicetiletého učitele a vážné zranění patnáctiletého žáka základní školy si vyžádala v Třinci na Frýdeckomístecku adrenalinová atrakce nazývaná zorbing.
zorbing - ilustrační foto

zorbing - ilustrační foto

Mluvčí ostravské fakultní nemocnice Tomáš Oborný uvedl, že zraněný školák je umístěn na pediatrickém oddělení anesteziologické a resuscitační péče. "Utrpěl velmi závažná poranění. Nyní ale můžeme jen říct, že stav pacienta je stabilizovaný," uvedl.

Neštěstí se stalo v třinecké části Košařisko u rekreační chaty Kyčera, kde se provozuje zorbing, což je umělohmotná koule, která se valí po svahu dolů. "Třídní učitel i žák podstoupili instruktáž a vešli do koule, spustili se ze svahu a měla je zadržet záchytná síť," řekl Žurovec. Síť se ale protrhla a koule s oběma muži se valila dál po prudkém svahu. "Zastavili se až po dalších 300 metrech o strom. Učitel na místě zemřel, žák byl s těžkým zraněním vrtulníkem transportován do ostravské fakultní nemocnice," doplnil Žurovec.

Kriminalisté se snaží zjistit, zda nebyly porušeny bezpečnostní předpisy a zda se někdo z provozovatelů atrakce nedopustil trestného činu. V úvahu by mohlo přicházet i obvinění z ublížení na zdraví s následkem smrti.

Výlet pro třídu z Nového Jičína uspořádala podle servetu Týden.cz firma Lundi Adventures z Třince Vendryně, která se věnuje pořádáním akcí pro školy a zážitkové pedagogice. "Vím, o jakém neštěstí mluvíte, ale já jsem u toho přímo nebyl. Pochopitelně jsem s kolegy telefonoval, ale podrobnější informace, proč k tragédii došlo, na radu policie upřesňovat nebudeme," řekl on-line deníku pracovník firmy Kamil Sedlák. Společnost na svých internetových stránkách nabízela i zorbing. Mimo jiné slibovala v květnu "ve srovnání s konkurencí nesrovnatelně nižší zaváděcí ceny". "Je obtížné říct, co konkrétně se stalo. Možná kouli pustili z vyšší výšky.

Možná selhalo zajištění sítě," řekl Martin Kafka, který provozuje sportovní areál Vaňkův kopec nedaleko Ostravy, kde je zorbing jednou z atrakcí. Podle něj je lepší u podobných adrenalinových atrakcí bezpečnostní jištění několikanásobně předimenzovat.

Zorbing je lehce extrémní sport, který vznikl v roce 2000 na Novém Zélandu. Tvůrce Andrew Akers se nechal inspirovat slavnou skicou muže s rozpaženýma rukama od Leonarda da Vinciho. Zorb, základní rys tohoto sportu, je nafouknutá plastová koule, ve které je pomocí tisícovky lanek upevněna ještě jedna menší. Celá koule váží 90 kilogramů a v průměru má 3,2 metru. Do menší koule se vejdou až tři lidé, nazývaní zorbonauti.

Principem zorbingu je neřízené kutálení koule ze svahu dolů. Svah bývá dlouhý maximálně 200 metrů. Zorb dosahuje rychlosti až 50 kilometrů v hodině a jeho zastavení probíhá nejčastěji samovolně dole pod svahem či v záchytné síti.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat