8. ledna 2018 16:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Učitelka pila alkohol v pracovní době, ze školy odmítla odejít. Ředitel odstoupil

Alkohol - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alkohol - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Kosmonosy (Mladoboleslavsko)  Ředitel základní školy v Kosmonosech na Mladoboleslavsku Jan Šilhán k 3. lednu rezignoval na svou funkci. Důvodem bylo podle něj jeho manažerské selhání, kdy přijal do pracovního poměru učitelku, která v prosinci na plaveckém výcviku pila alkohol v pracovní době a následně odmítla ze školy odejít. Školu nyní dočasně vede učitel školy a zároveň městský zastupitel Milan Petráš, uvedl starosta Kosmonos Jiří Müller (ANO) v prohlášení na webu města.

Událost, kvůli které Šilhán rezignoval, se stala 18. prosince při návštěvě plaveckého bazénu. Podle dnes již bývalého ředitele měla dotyčná třídní učitelka 2. třídy dohlížet na děti, podle kamer v areálu ale místo toho v restauraci u bazénu pila víno.

„Při zjištění této skutečnosti paní zástupkyně ředitele zajistila neprodleně náhradní dohled nad svěřenými žáky. Sepsala s paní učitelkou zápis o porušení pracovních povinností, dechovou zkoušku paní učitelka odmítla,“ uvedl Müller.

Ředitěl školy rezignoval

Ředitel školy se následně pokusil rozvázat s učitelkou pracovní poměr, ale odmítla a nastoupila na nemocenskou. Ředitel se proto rozhodl rezignovat. „Panu řediteli Šilhánovi jsem nabídl, že zřizovatel mu pomůže v řešení ukončení pracovního poměru s paní učitelkou, která selhala. Pan ředitel odmítl s tím, že své kroky zvážil a že již nadále nechce být na jednom pracovišti s touto paní učitelkou,“ uvedl dále v prohlášení starosta. Mrzí ho, že se ředitel nenechal přesvědčit k setrvání ve funkci.

Vedením školy je nyní dočasně pověřen zdejší učitel a zároveň zastupitel Petráš. Výuka podle starosty pokračuje v nezměněném režimu. „Co se nepodařilo panu Šilhánovi, to je ukončení pracovního poměru s paní učitelkou, která hrubě porušila své pracovní povinnosti, vyřídil pan Petráš během prvního dne ve svěřené funkci. Paní učitelka už není zaměstnancem naší školy a opustila řady pedagogů bez nároku na odstupné,“ dodal Müller. Petráš bude vedením školy pověřen jen do doby, než se městu podaří najít nového ředitele. „Výběrové řízení bude vyhlášeno v nejbližší době,“ řekl v pondělí místostarosta Martin Macoun (BEZPP).

Ostatní učitelé plánovali proti rezignaci ředitele sepsat petici, podporu měl i mezi rodiči dětí. Šilhán školu vedl 11 let.

Kosmonosy jě město sousedící s Mladou Boleslaví. Má necelých 5000 obyvatel, letos hospodaří s rozpočtem ve výši 117 milionů korun.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.