Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Soud pravomocně osvobodil Nečasovou i Rittiga. Stíháni byli v kauze údajného vyzrazení zprávy BIS

Česko

  12:09aktualizováno  14:08
Praha - Osvobození Jany Nečasové (dříve Nagyové), lobbisty Iva Rittiga a advokáta Davida Michala v kauze údajného vyzrazení utajované informace Bezpečnostní informační služby (BIS) je pravomocné. Pražský vrchní soud ve čtvrtek zamítl odvolání státního zástupce.

Jana Nečasová Nagyová u soudu foto:  Michal Šula, MAFRA

Obžaloba tvrdila, že Nečasová prozradila Rittigovu právníkovi obsah zprávy BIS a že lobbista mohl díky tomu učinit kroky k zakrytí svého vlivu na státní orgány a instituce.

Ivo Rittig.

„Závěry soudu prvního stupně lze akceptovat a je na místě obžalované zprostit,“ konstatoval v krátkém odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Viktor Mach. Stručnost zdůvodnění vysvětlil tím, že věc je komplikovanější, a odkázal přítomné na budoucí písemnou podobu usnesení.

Nečasová byla vrchní šéfkou kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS). Rittig se od ní podle obžaloby v roce 2012 dověděl o utajeném materiálu zaslaném předsedovi vlády. Dovodil údajně, že zpráva BIS se týká právě jeho, a proto poslal právníka Michala na schůzku s Nečasovou do Hrzánského paláce.

Jana Nečasová a Petr Nečas
Jana Nečasová a Petr Nečas

Městský soud v Praze napoprvé uznal trojici vinnou, napodruhé - po odchodu původního předsedy senátu do důchodu - rozhodl opačně. Soudkyně Monika Křikavová tehdy uvedla, že popsané skutky Rittiga a Michala nejsou trestným činem, protože se nepodařilo prokázat, že se muži skutečně dozvěděli o obsahu utajovaných listin. U Nečasové pak podle soudu nebylo prokázáno ani to, že se skutek vůbec stal.

Státní zástupce Rostislav Bajger pro Nečasovou požadoval tříleté vězení, pro oba muže navrhoval podmínky a peněžité tresty. Novinářům ve čtvrtek řekl, že osvobozující verdikt nemůže akceptovat. „My se s tím velmi těžce můžeme smířit, podle nás to hodnocení důkazů vůbec neodpovídá skutkovým zjištěním,“ podotkl. Po prostudování písemné podoby usnesení proto zváží, zda bude iniciovat podání dovolání.

Obžalovaní ve čtvrtek k soudu nepřišli. Vinu dlouhodobě odmítají, Rittig obžalobu označil za absurdní. Advokáti poukazovali mimo jiné na to, že informace o lobbistově vlivu na ministerstvu zemědělství nebyla tajná, protože o ní už dříve psali novináři. Rittig rovněž podal odvolání, v němž usiloval o konstatování soudu, že ani jeho skutek se - stejně jako u Nečasové - vůbec nestal. I jeho odvolání však Machův senát zamítl, a to s odkazem na klíčový důkaz obžaloby: odposlechy Rittigovy schůzky v pražském hotelu Ventana.

Tzv. policejní uši tenkrát zachytily mimo jiné Rittigovu konverzaci s Michalem. „Musíš to z ní vytáhnout. Musíš říct, musíme to vědět, co se děje,“ znělo na záznamu z lobbistových úst.

Obhájci trvali na tom, že nahrávky není možné použít, protože je policie pořídila při prověřování jiného případu. Odvolací senát však s přihlédnutím k nedávným rozhodnutím Nejvyššího soudu dospěl stejně jako předtím městský soud k názoru, že odposlechy použitelné jsou.

„Je to rozhodnutí zdejšího jednoho senátu. Nejsem vědma. Nevím, jak budou rozhodovat další senáty,“ uvedl Bajger na novinářský dotaz, zda bude mít čtvrteční připuštění odposlechů dopad i na další kauzy.

„Já se pořád domnívám, že odposlechy by použitelné být neměly. Pro spravedlnost je to špatná zpráva, pokud budou připuštěny i v jiné věci, než byly povoleny,“ reagovala Michalova advokátka Karolína Babáková. Poukázala na to, že judikatura ohledně této problematiky pořád není ustálená. Doplnila, že její klient bude zřejmě žádat o odškodnění za stíhání. „Minimálně nějakou omluvu od ministerstva by dostat měl,“ prohlásila.

Rozvětvená „kauza Nagyová“

Kauza Nagyová, jak média politickou aféru kolem expremiéra Nečase a jeho ženy často skloňují, má ale několik rovin. Nečasová byla dříve obviněna i v kauze tzv. trafik pro trojici poslanců ODS. Letos v srpnu ji ale Obvodní soud pro Prahu 1 zprostil viny z podplácení. Stejně tak Nečase a někdejšího náměstka ministra zemědělství Romana Bočka. Rozhodnutí soudu ale není pravomocné a žalobce se proti němu odvolal.

Soud označil kauzu Nečasové, Rittiga a BIS za složitou. Usnesení vynese až za týden

Nejenom kauza trafik vyústila v červnu 2013 k pádu vlády Petra Nečase, který rovněž rezignoval na funkci předsedy občanských demokratů. Už tenkrát hrály klíčovou roli v obžalobě odposlechy, byly stěžejním důkazem. Soud je ale nepovolil přehrát a soudkyně Helena Králová v srpnu uvedla, že vyšetřovatelé se měli k informacím zkusit dostat jinak. Nahrávky jsou podle ní až nejzazší možností a není možné až při jejich využití zkoumat, zda se odposlouchávaný člověk dopustil trestného činu. Její nepravomocný verdikt pak zněl jasně – trojice je nevinná.

Luxusní kabelky bez daně

Stejná soudkyně v srpnu také zastavila stíhaní Jany Nečasové, které se týkalo nezdanění luxusních darů od politiků a lobbistů. Podle obžaloby Nečasová přijala a nepřiznala dary v celkové hodnotě 10,1 milionu korun. Mezi dárci se měl objevit třeba miliardář Daniel Křetínský či ředitel ČEZ Daniel Beneš. Podle soudkyně Králové bývalá šéfka Nečasova kabinetu pokuty za krácení daní v plné výši uhradila a nemůže být dvakrát potrestána za tentýž skutek.

Další větev „kauzy Nagyová“ vede ke zneužití rozvědky pro sledování první ženy expremiéra Nečase v roce 2012. Ilegálně ji Jana (dnes již Nečasová) Nagyová sledovala pomocí armádních špionů. Za to si vyslechla od Obvodního soudu pro Prahu 1 svůj zatím první pravomocný verdikt – tříletou podmínku a desetiletý zákaz působení ve vedoucích funkcích státní správy.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!