Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Ujguři se brání. I násilím

Česko

PEKING Napětí v čínské provincii Sin-ťiang trvá už roky. Původní obyvatelé Ujguři se bouří proti nadvládě největšího čínského etnika Chanů a část z nich chce získat nezávislost na Číně.

Ujguři jsou muslimové. Jejich jazyk je podobný turečtině, ale oni sami se považují za kulturně i etnicky bližší spíše středoasijským národům. Ekonomická situace regionu se po staletí odvíjela od zemědělství a obchodu. Některá z měst těžila hlavně ze strategické polohy podél Hedvábné stezky. Na počátku 20. století Ujguři krátce vyhlásili nezávislost. Region se dostal pod kontrolu komunistické Číny v roce 1949. Oficiálně je nyní Sin-ťiang považován za čínskou autonomní oblast, podobně jako třeba Tibet. Během uplynulých 60 let se do Sin-ťiangu přestěhovaly miliony Chanů, kteří nyní tvoří asi 40 procent obyvatelstva, zatímco Ujgurů je okolo 45 procent. Ti si stěžují na útlak ze strany Chanů a na to, že za ujgurské náklady rozhodují o regionální politice. Nespokojenost už několikrát přerostla v násilí. K většímu incidentu došlo například v roce 1992, kdy se odehrály pumové útoky na autobusy. Loni před olympiádou ujgurští povstalci zabili několik policistů. Podle Pekingu se militantní Ujguři snaží násilím docílit vyhlášení nezávislosti.

Od 11. září 2001 Čína vykresluje ujgurské separatisty jako stoupence teroristické sítě Al Kajda. Obviňuje je z toho, že získávají výcvik od islámských militantních složek v sousedním Afghánistánu. K těmto tvrzením však existuje málo důkazů. Více než 20 Ujgurů sice zajali americké jednotky během invaze do Afghánistánu, po šesti letech strávených ve věznici Guantánamo však byli nedávno bez obvinění propuštěni na svobodu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!