Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Ukrajinští vojáci se budou nejspíš cvičit i v Česku, probíhají intenzivní jednání, sdělila Černochová

Ministryně obrany Jana Černochová foto: Jakub Stadler, MAFRA

I na území České republiky bude nejspíš probíhat výcvik ukrajinských vojáků, informovala ve čtvrtek ministryně obrany Jana Černochová. V současnosti se konají intenzivní jednání o tom, jak by se Česko mohlo na výcviku ukrajinských ozbrojených sil podílet.
  15:55

Černochová to oznámila při symbolickém předání funkce Karlu Řehkovi, který bude od pátku náčelníkem generálního štábu. „Nelze zavírat oči před tím, co se děje na východ od nás. I tam Armáda České republiky hraje významnou roli, stejně jako resort ministerstva obrany. A to ať v materiální vojenské pomoci, nebo humanitární pomoci,“ řekla Černochová.

„V tuto chvíli probíhají intenzivní jednání o tom, jakým způsobem by Česká republika mohla participovat na některém z výcviků ukrajinských ozbrojených sil na území České republiky,“ oznámila ministryně. Ukrajinští vojáci se cvičí v zacházení s moderními zbraněmi i leckde jinde v Evropě.

Například ve Velké Británii se učí řídit a obsluhovat moderní obrněná vozidla, která Londýn slíbil dodat na Ukrajinu. Desítky příslušníků ukrajinské armády se pak do vlasti vrátí společně i s celkem 120 obrněnými vozy Wolfhound a Mastiff.

Na základnách v Německu trénují ukrajinští vojáci už od května. Tam pro změnu se učí zacházet se západními děly. Moderní dělostřelecké a raketové systémy už na Ukrajině také slouží a pomáhají tak obráncům země vzdorovat ruské invazi.

Řehka chce okamžitou bojeschopnost armády

O komplikované bezpečnostní situaci kvůli válce na Ukrajině mluvila na Vítkově při příležitosti Dne ozbrojených sil ministryně Černochová i nastupující náčelník generálního štábu Karel Řehka. Podle něj je nutné se zaměřit na okamžitou bojeschopnost armády a reagovat na měnící se bezpečnostní situaci v Evropě.

„Válčení se vyvíjí. Musíme se připravovat na současné i na budoucí konflikty,“ uvedl Řehka k modernizaci armády. „Vedle země a vzduchu musíme umět působit také v kybernetické doméně a v doméně vesmíru, v informačním prostředí i v elektromagnetickém spektru,“ dodal Řehka.

Podle Černochové Česko potřebuje silnou armádu, o čemž po útoku na Ukrajinu nikdo nepochybuje. „Ve stínu války na Ukrajině je všem jasné, že armáda není černá díra na peníze, ale pojistka pro přežití našeho národa, naší svobody a našeho způsobu života, na který jsme za posledních třicet let přivykli,“ řekla Černochová ve svém projevu na Vítkově.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat