Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Na Ukrajinu zamíří tank Tomáš. Češi se na něj složili ani ne za měsíc

Ukrajinští vojáci odpočívají na bývalé ruské pozici v nedávno dobyté oblasti Izjum. (16. září 2022) foto: AP

V rámci kampaně Dárek pro Putina se v Česku podařilo pořídit modernizovaný tank T-72 Avenger za zhruba třicet milionů korun. Asi jedenáct tisíc Čechů se složilo a vybralo potřebnou částku přibližně za měsíc. Nyní budou organizátoři vybírat peníze na munici.
  12:53

Sbírka na tank začala na počátku září, cílem bylo vybrat třicet milionů korun. Podle organizátorů je Česká republika první zemí, kde se lidé složili na tank, aby ho poslali proti armádě ruského prezidenta Vladimira Putina.

„Tank dostal jméno Tomáš, odkazující k prvnímu prezidentovi Československa,“ uvedl za projekt Dárek pro Putina Martin Ondráček. Nákup tanku organizátoři projektu konzultovali s ukrajinskou armádou, jeho dodání a transport zajistí české ministerstvo obrany.

Jde o sovětský tank T-72, který zmodernizovala Česká zbrojovka. Lépe než běžná verze chrání posádku a je určený k ničení tanků a obrněných vozidel, živé síly a nízko letících cílů protivníka.

Kampaň Dárek pro Putina se nyní zaměří na výběr peněz na nákup munice. „A co bude dál? Munice do tanků, raketometů, houfnic a děl,“ uvedli organizátoři. Na svém webu napsali, že intenzita palby v některých úsecích rusko-ukrajinské fronty se v určitých fázích množstvím spotřebované munice přibližuje největším bitvám druhé světové války.

Požadavek na její zakoupení byl konzultován přímo se zástupci Ukrajiny. Pořídit plánují tankové náboje pro T-72, rakety do raketometů RM-70 Vampire 4D nebo dělostřeleckou a minometnou munici.

„Vojenský přidělenec dnes ráno na Ukrajinské ambasádě podepsal objednávku. Teď nastane jednoduchý proces. Ten tank se zabalí a odveze na konkrétní místo v Evropě, odkud poputuje koridorem, kterým na Ukrajinu putují zbraně. Tohle má na starosti tým z ministerstva obrany,“ říká Ondráček.

„Máme domluvu s ukrajinskou stranou i s českým ministerstvem obrany, že pokud to bude jen trochu možné, budeme příběh tanku Tomáš sledovat. Máme přislíbeno, že budeme mít s nějakým zpožděním informace nejenom o jeho cestě na Ukrajinu a předání, ale poté také o jeho bojových misích,“ vysvětlil Ondráček s tím, že si přeje, aby vydržel co nejdéle.

Projekt Dárek pro Putina vyhlásil na začátku května podnikatel Dalibor Dědek. Za vybrané peníze nakupuje vojenský materiál ministerstvo obrany u českých výrobců a dodavatelů podle požadavků ukrajinské armády. Na účet ukrajinského velvyslanectví v Praze dosud ze sbírky putovalo víc než 213 milionů korun.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat