Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přes půlku ukrajinských uprchlíků tvoří děti, tři čtvrtě dospělých jsou ženy, informoval Rakušan

Česko

  17:08aktualizováno  17:54
Přes polovinu ukrajinských uprchlíků v Česku jsou děti, čtyři pětiny dospělých jsou ženy, oznámil v pondělí ministr vnitra Vít Rakušan. Konkrétnější údaje o příchozích stát nemá. Migrační vlnu označil za nevídanou. Prohlásil to na tiskovém brífinku po jednání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ).

Ministr dále řekl, že bude s kraji v úterý jednat o tom, jaké počty uprchlíků jsou schopny přijmout. Vlaky se budou vypravovat tak, aby Praha nebyla přehlcena.

„Krajskými centry může projít 8 až 10 tisíc lidí denně,“ upozornil Rakušan. a dodal, že speciální víza dostalo už více než 57 tisíc lidí. Čtvrtinu z nich má hlavní město. „Praha je tím místem, kam drtivá většina příchozích míří a chce mířit,“ dodal. Většina lidí stále ještě jede do Česka za svými známými. „Mají vyjednané po vlastní linii ubytování, někdo se o ně postará,“ řekl.

Čtyři pětiny dospělých uprchlíků jsou podle něj ženy. „Z dospělé populace tvoří 80 procent ženy. Z celkové populace je to pak 55 procent dětí,“ upřesnil ministr vnitra.

Konkrétnější data o složení uprchlíků ale podle ředitelky odboru azylové a migrační politiky Pavly Novotné ale zatím nemají. Při registracích se sbírají jen základní data. „Součástí žádostí to není a tudíž přesné informace nemáme,“ řekla. Na dotaz redakce iDNES.cz prohlásila, že o zjišťování dalších informací o příchozích i o způsobech dalšího začleňování teprve diskutují. Podle Rakušana je množství zjišťovaných dat omezené kvůli tomu, aby se nezdržoval proces registrací. „Nám jde opravdu o rychlost. Je tam maminka s plačícími dětmi po dvaceti hodinách cesty. A každá zadaná informace prodlužuje tu proceduru,“ dodal.

Odbor azylové a migrační politiky, který vyřizuje víza, kvůli zvýšenému náporu posílil o 125 pracovníků. Rakušan chce s hejtmany v úterý jednat o tom, kde mají kraje „strop a jaká je jejich absorpční kapacita“. Podle něj Česko nejdříve počítalo s maximálně 250 tisíci uprchlíky, tedy 2 % populace. Číslo mělo vzniknout na základě modelů, které vycházely z minulých migračních krizí. 

Rakušan ale zdůraznil, že se nejedná o strop, ale výchozí číslo, se kterým chtějí vstupovat do jednání. „Neumíme říct: Tady je strop. S tímto číslem nějak budeme pracovat. Zásadnějším problémem je rychlost. I kdybychom strop posouvali, je to determinováno rychlostí procesu (vyřizování) a nároky (na pomoc), které vzniknou,“ řekl ministr vnitra.

Rakušan také řekl, že Česko chce v Evropské unii jednat o pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v členských státech. Zmínil nastavení srovnatelných podmínek ve všech zemích EU.

Rakušan řekl, že úřady musí řešit vlnu nevídaného rozsahu. Evropa podle něj podobnou rychlost migrace nezažila. První náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek uvedl, že z Ukrajiny od začátku konfliktu s Ruskem již uteklo přes 1,75 milionu lidí.

Další čeští policisté pojedou na Slovensko

Po jednání ÚKŠ prohlásil první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek, že Česká republika pošle další třicítku policistů pomáhat na Slovensko. Vyhoví tak žádosti, kterou dostala od slovenského ministerstva vnitra. Policisté jsou podle něj připraveni a odjet mohou v úterý v poledne. Pomáhat na slovenskou hranici s Ukrajinou dorazila před týdnem padesátka českých policistů.

Aktuálně v zahraničí slouží celkem 175 českých policistů, řekl Vondrášek. Z toho 55 je jich na slovenských hranicích, po 40 policistech je v Maďarsku, Severní Makedonii a ve službách unijní agentury Frontex. „Máme připraveno deset policistů z cizinecké policie, deset z pořádkové a deset z dopravní. Čekáme na signál slovenské strany, že jsou na příjezd připraveni,“ uvedl Vondrášek. Policisté jsou připraveni vyrazit v úterý v poledne.

Autoři: , ,

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...

Mohlo by vás zajímat