Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Uprchlíky ubytují i ve vile prezidentské kanceláře. Vyhradí jim dva větší byty, řekl Ovčáček

V Klárově vile Na Opyši měl vedený služební být i vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář. foto: Profimedia.cz

Objekt takzvané Klárovy vily Na Opyši, který spravuje Kancelář prezidenta republiky, bude sloužit jako ubytování pro uprchlíky z Ukrajiny. „V objektu jsou k dispozici dva větší byty, ty byly následně nabídnuty Charitě ČR,“ uvedl v pátek mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.
  13:27

Prezident Miloš Zeman se na hradního kancléře Vratislava Mynáře obrátil s žádostí, aby prověřil možnosti ubytování ukrajinských uprchlíků v objektech spravovaných pod záštitou prezidentské kanceláře. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou v pátek na stránkách Hradu zveřejnil prezidentův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček.

„Bezpečnostní složky státu vyloučily objekty, které se nacházejí v bezpečnostním perimetru Pražského hradu a zámku v Lánech,“ uvedl Ovčáček. Jako vhodné ubytování pro uprchlíky z Ukrajiny byl však vytipován objekt vily Na Opyši. V něm mají být k dispozici dva větší byty, které by podle hradního mluvčího mohly posloužit zejména maminkám s dětmi.

Vyčleněné dva byty byly následně podle Ovčáčka nabídnuty neziskové humanitární organizaci Charita ČR. „Konkrétní kroky k ubytování uprchlíků z Ukrajiny budou provedeny v nejbližších dnech,“ upřesnil mluvčí. 

Objekt vily Na Opyši se nachází nedaleko východního vstupu do Pražského hradu. Je to místo na konci Starých zámeckých schodů vedle Svatováclavské vinice. Ve vile spravované Hradem pobýval v minulosti i spolek Přátelé Miloše Zemana, skrze který byla spolufinancována prezidentská kampaň Miloše Zemana. 

Na stejné adrese měl vedený služební být i vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář. Za měsíční nájemné obou bytů platil Mynář i Spolek Miloše Zemana jen 5 621 korun.

Autoři: ,

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...