Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
26. července 2015 13:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ukrajince by Češi přijali raději než Syřana, ukázal průzkum o postoji k uprchlíkům

Syrští uprchlíci v městě Tabanovce na jihu Srbska u hranice s Makedonií. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Syrští uprchlíci v městě Tabanovce na jihu Srbska u hranice s Makedonií. | foto: Reuters

PRAHA Běžence z Ukrajiny, Sýrie a severní Afriky, či alespoň většinu z nich, by v Česku přijalo jen 13 procent obyvatel. Ukázal to červnový průzkum CVVM, který zkoumal český postoj k přijímání imigrantů a uprchlíků. Nejvíce odmítaví byli jeho účastníci vůči Syřanům a lidem ze severní Afriky.

„Měla nebo neměla by podle Vás Česká republika přijímat imigranty a uprchlíky z Ukrajiny / ze Sýrie / ze severní Afriky?“ Tuto otázku položilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vzorku 1 022 lidí vybraných tak, aby co nejvěrněji zastupoval českou populaci.  

Sociologický ústav při Akademii věd tak zkoumal postoj k přijímání uprchlíků a imigrantů a informovanost Čechu o kvótách pro každý stát EU v této otázce. Co zjistil? Přes sedmdesát procent obyvatel starších 15 let odmítlo přijímání uprchlíků ze Sýrie a severní Afriky. Pro přijetí alespoň některých uprchlíků z Ukrajiny by bylo 53 procent lidí, proti se postavilo 44 procent lidí. (VÍCE O VÝSLEDCÍCH NAJDETE ZDE)

K přijetí alespoň nějakých azylantů jsou více nakloněni  lidé s vysokoškolským vzděláním a vyšší životní úrovní. S věkem pak klesá podpora přijímání imigrantů.

Průzkum CVVM: Postoj k přijímání uprchlíků.

Průzkum ukázal i další zajímavá fakta. Alespoň hrubou představu o kvótách pro každý stát EU v oblasti přijímání uprchlíků měly tři pětiny občanů. Jen polovina z nich přitom věděla, že se kvóty měly týkat pouze Syřanů a Eritrejců. Výzkum talé ukázal, že pouhá pětina z těch, kteří alespoň zhruba věděli, čeho se kvóty týkají, by s jejich zavedením souhlasila. 

Násilí, občanské války a teror vyhání miliony lidí ze svých rodných zemí. První uprchlíci, kterým chce Česko nabídnout útočiště i nový domov, by měli do republiky dorazit v září.  Česká vláda schválila, že republika přijme do konce roku 2017 celkem 1500 uprchlíků. Letos by mělo jít o čtyři stovky, příští rok o 700 a 400 by mělo přijít v roce 2017. Zhruba 1100 lidí by mělo Česko převzít od zemí EU s velkým náporem migrantů - tedy od Itálie a Řecka, 400 pak z táborů na Blízkém východě.

ANKETA SERVERU LIDOVKY.CZ:

Anketa

Kdybyste si mohli vybrat, vedle jakého uprchlíka byste nejraději bydleli?

Syřan 30
Kubánec 34
Afghánec 8
Bělorus 190
Vietnamec 118
Somálec 4
Nigerijec 3
Súdánec 4
Barmánec 14
Eritrejec 9
Pákistánec 5
Íránec 18
skŠárka Kabátová
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...