Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Ukrajinizace Polska

Česko

KOMENTÁŘ

Chaotická situace v Polsku se příliš neliší od zmatků a obav, které provázejí volby na Ukrajině

Nebýt státní hranice, rozdíl nepoznáte. Silnice jsou stejně mizerné, vesnice podobně chudé, města obdobně provinční. Východní Polsko a západní Ukrajina se od sebe neliší. Ostatně ještě před sedmdesáti lety to byla jedna země. A dnes ukrajinská Halič zažila za Rakouska civilizační rozvoj a demokracii, kterou Polsko nepoznalo do roku 1989.

Nebýt Polsko v Evropské unii a NATO, dalo by se lehce napsat, že není téměř rozdíl ani mezi předvolební situací na Ukrajině a v Polsku. Míra chaosu a skandálů, které otřásají polskou politickou scénou, se totiž příliš neliší do napjaté předvolební situace v Kyjevě.

Vukrajinské metropoli provládními silami ovládaná volební komise odmítla zaregistrovat kandidáty největší opoziční strany BJuT Julie Tymošenkové, což změnilo až rozhodnutí soudu - naštěstí během několika dnů. V Polsku o víkendu vystoupil ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro a na tiskové konferenci prohlásil, že až přijde čas, zveřejní kompromitující materiály - a pak jako cíle vyjmenoval všechny šéfy opozičních parlamentních stran. A lidé, kteří byli ještě před pár dny v čele ministerstva vnitra, policie nebo ve funkci vicepremiéra, jsou zavíráni do vězení nebo do něj míří.

Právo a spravedlnost, jež se stalo jedinou vládní stranou, má pod svojí kontrolou všechny veřejnoprávní sdělovací prostředky, jedny z největších novin v zemi i „reformované“ tajné služby, které dobře vědí, komu slouží.

Jen konflikt mezi „oranžovým“ prezidentem Viktorem Juščenkem a „modrým“ premiérem Viktorem Janukovyčem, jenž na dlouhé měsíce paralyzoval Ukrajinu, v Polsku nehrozí.

Prezident Lech Kaczynski svému bratru premiérovi Jaroslawovi udělá, co mu na očích uvidí - jednoznačná podpora v již běžící předvolební kampani se rozumí tak nějak sama sebou.

A ještě jedno srovnání Ukrajiny a Polska, které se už objevilo v mnoha evropských denících, se nabízí.

Předvolební průzkumy ukazují, že krizi zastupitelské demokracie, v níž se obě středoči východoevropské země potácí, nevyřeší ani předčasné volby.

Jak na Ukrajině, tak v Polsku se mohou i po volbách udržet u moci současní premiéři Janukovyč a Kaczynski. Podle - pro mnohé šokujícího - průzkumu z pondělí se totiž Kaczynských Právo a spravedlnost opět dostalo do čela.

Stačila jedna akce tajné služby, jedna tisková konference „nezávislé“ prokuratury s odposlechy, kterou bylo odhaleno „Gdaňské spiknutí“ proti dvojčatům, aby se poměr volebních preferencí pro opozici a vládu obrátil. Před hlasováním o rozpuštění Sejmu a vypsání předčasných voleb v říjnu pro polskou opozici pořádný šok.

Nelze si nevzpomenout na výzvu bývalého vicepremiéra Romana Giertycha, aby se neponechávala Kaczynského menšinová vláda do voleb u moci, protože premiér je všeho schopný. Už teď se ukazuje, že mohl mít pravdu. A to přesto, že nelze zapomínat na to, že Giertych je šéf extremistické strany Liga polských rodin.

Donald Tusk, šéf největší opoziční strany Občanská platforma, se doslova nechal opít u prezidenta Kaczynského a souhlasil s předčasnými volbami bez odvolání vlády. Přiznává také, že volební kampaň nebude férová, ale věří, že přesto Kaczynské porazí. Když na něj před dvěma roky dvojčata vytáhla děda ve wehrmachtu, také věřil, že přesto bude prezidentem. Není.

K vítězství ve volbách potřebuje Jaroslaw Kaczynski, aby mu Poláci uvěřili, že dva roky vládního chaosu, který předváděl, byly způsobeny odporem komunisticko-mafiánské hydry, proti níž bojuje. Ukrajinský premiér Viktor Janukovyč zase musí přesvědčit Ukrajince, že „oranžová revoluce“ byla jen spiknutím židovsko-americké mafie a NATO je imperialistický pakt, jehož cílem je zničit Rusko.

Slabá nová Evropa

Postupné vítězství Janukovyčovy „modré kontrarevoluce“ a politické turbulence sice mají pro Ukrajinu samu dalekosáhlé důsledky při úvahách o členství Kyjeva v NATO nebo EU, ale Českou republiku životně nezasahují.

„Chaotická demokracie“ v Polsku však otřásá pozicí celého středoevropského bloku v rámci Evropské unie a paralyzuje snahy o získání odpovídajícího vlivu nových zemí EU v rámci sedmadvacítky.

Naděje, že předčasné volby když ne změní, tak alespoň uklidní politické napětí v Polsku i na Ukrajině, může být naplněna, pouze pokud volby budou nezpochybnitelně „free and fair“. O nutnosti mezinárodních pozorovatelů při volbách na Ukrajině nikdo nepochybuje.

Jak na Ukrajině, tak v Polsku se mohou i po předčasných volbách udržet u moci současní premiéři Viktor Janukovyč a Jaroslaw Kaczynski

O autorovi| Luboš Palata, redaktor LN e-mail: lubos.palata@lidovky.cz

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...