Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Ukrajinský hladomor „made in USA“

Česko

Rusko pobouřila výstava o hladomoru na Ukrajině.

Fotografie byly prý ve skutečnosti pořízeny v USA.

MOSKVA/PRAHA Rusko obvinilo Ukrajinu z falšování historie. Na některých fotografiích vystavených v Sevastopolu v muzeu hladomoru nejsou podle ruských sdělovacích prostředků hladovějící Ukrajinci, nýbrž chudí Američané.

Ruský státní kanál Vesti včera celý den opakoval reportáž, podle které výstavě dominovaly fotografie otrhaných a hubených lidí. Komentátor však k jejich původu podotknul, že sice zachycují realitu 30. let minulého století, nikoli však na Ukrajině, ale v USA.

Údajné zfalšování odhalili místní poslanci za stranu Ruský blok. Na celém Krymu přitom žije velký počet etnických Rusů, kteří stále hlasitěji volají po navrácení poloostrova Rusku. Výstava o hladomoru ze 30. let minulého století, ze kterého oficiální Kyjev obviňuje Moskvu, rozzuřila Rusy žijící na Ukrajině. Tvrdí, že Ukrajina zneužívá historie k současnému „protiruskému štvaní“. Podle oficiální ruské verze

Říjen 1935, Arkansas

hladomor sice skutečně v té době zabíjel, ale ne jen na Ukrajině, nýbrž v celém tehdejším Sovětském svazu. Proto Moskva odmítá uznat akt genocidy vůči Ukrajincům, kteří naopak tvrdí, že šlo o mstu Rusů a cílené vyhlazení části ukrajinského národa.

Není proto divu, že první zpochybnil „ukrajinský“ původ řady vystavených fotografií člen hnutí Ruský blok Vladimir Ťjunin.

Podle něj na panelu s nápisem „Ukrajinský holocaust“ visí šest fotografií a z toho čtyři byly vyfoceny v USA během krize v letech 1936-1937, dvě pak ve 20. letech minulého století v ruském Povolží, nikoliv na Ukrajině. Ťjunin dokonce uvedl jméno fotografky, která měla v roce 1936 v Oklahomě dvě strádající děti, které jsou teď na výstavě v Sevastopolu, vyfotit: Dorothea Langeová. Druhý snímek, který je vystaven, měl zase v roce 1935 udělat Ben Shahn v Arkansasu.

Další poslanec sevastopolské městské rady, Andrej Merkulov, označil situaci s fotografiemi za „zločin“. Podle něj jde o snahu ukázat světu, jak „strašně se Rusko na Ukrajincích provinilo“.

Organizátoři výstavy se zatím nevyjádřili, ale pohnutky k takové falzifikaci, pokud o ní skutečně jde, jsou nepochopitelné. Hladomor na Ukrajině v letech 1932-1933 bezesporu zahubil miliony lidí a existuje k tomu dostatečná fotodokumentace, která je mimo jiné shromážděna právě v nedávno otevřeném sevastopolském Muzeu hladomoru.

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN