Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ukryté Slunce ukáže tajemství

Česko

Odhalují záhady vesmíru – Odborníci z VUT v Brně putují za úplným zatměním

BRNO Měsíc pomáhá prozradit tajemství Slunce. Jen pár vteřin, maximálně minut při úplném zatmění mají totiž odborníci šanci zachytit i korónu, plynný obal Slunce, který pro vědce zůstává tajemstvím. Unikátní snímky koróny, které jsou výsledkem desítek záběrů a počítačového programu, se v roce 2006 podařily Miloslavu Druckmüllerovi z Vysokého učení technického v Brně. Příští týden spolu s dalšími spolupracovníky vyráží za zatměním znovu.

* LN Kolikátá v pořadí je toto vaše výprava za zatměním?

Je to podobné jako s mušketýry. Jde o moji čtvrtou výpravu za zatměním Slunce, i když nese označení 3. expedice FSI VUT za úplným zatměním Slunce. Ta první byla totiž vlastně jen výletem několika kamarádů do Maďarska a v té době, v roce 1999, jsem ještě vůbec netušil, že zatmění Slunce budou někdy předmětem mého vědeckého zájmu. S sebou jsem měl dřevěný stativ a třicet let starý objektiv ruské výroby koupený v Jerevanu.

* LN Podle čeho určíte, kam se za zatměním vypravíte?

Nejdůležitějším faktorem je počasí a dlouhodobá předpověď. Teprve na druhém místě je dostupnost místa z hlediska dopravy. Důležité jsou i peníze, neboť vše je financováno sponzory a často i z našich vlastních úspor. Cestovat za zatměním se ale musí: kdyby si člověk vybral jedno místo na Zemi a chtěl tam čekat, mohl by tam stát v průměru 360 let. Navíc v tuzemsku jsme si úplná zatmění na dlouho vybrali někdy kolem doby Jana Husa a další bude až zhruba kolem roku 2135.

* LN A jaké je riziko, že ani na vybraném místě neuvidíte nic?

Riziko, že nic neuvidíme a nepřivezeme žádná použitelná data, je bohužel letos dost vysoké. Naše expedice má dvě části. Ta první, v níž budu já, odjíždí do Mongolska. Naše stanoviště bude u jurtového tábora asi tři dny cesty terénními auty od Ulánbátaru. Druhý tým míří do ruského Novosibirsku. Obě výpravy mají asi pětapadesátiprocentní šanci, že to dobře dopadne.

* LN Když prezentuje snímky, zdůrazňujete, že nejde o fotografii. Co tedy vlastně ukazujete?

Klasický ani digitální fotoaparát není schopen pořídit použitelný obraz sluneční koróny z důvodu obrovských rozdílů jasů v jejích různých částech. V tomto případě lidské oko značně překonává schopnosti současné techniky. Teprve náročným matematickým zpracováním mnoha fotografických obrazů lze získat výsledný obraz, který umožňuje studium jemné struktury koróny.

* LN Co je na koróně tak tajemného?

Koróna má i v současné době stále plno záhad. Asi největší je teplota převyšující jeden milion kelvinů.

* LN Proč vás vlastně zatmění tak přitahuje?

Poprvé jsem se jel podívat na úplné zatmění Slunce jako na fascinující astronomický úkaz. Dnes mne na tom fascinuje něco jiného, a to možnosti současné matematiky a výpočetní techniky. Na začátku máte v počítači desítky nebo i stovky snímků, na kterých není nic zajímavého vidět. A na konci se díváte na obraz ukazující úžasné detaily.

* LN Jak dopadla vaše první výprava?

Skvěle. Měli jsme v Maďarsku vynikající počasí a vše se podařilo. Byla to osudová výprava, protože vše nastartovala. Bez ní by neexistovaly ty následující ani můj matematický zájem o numerické metody zpracování obrazů koróny.

* LN A druhá?

Byla to moje první expedice s vědeckým, i když z dnešního mého pohledu skromným programem. Úspěšná byla částečně. Já jsem byl 8. 4. 2005 na lodi v Tichém oceánu a moje dcera Hana byla v Panamě. Podmínky na lodi nebyly ideální a v Panamě bylo bohužel zataženo. Přesto přinesla expedice zajímavé výsledky i z vědeckého hlediska. Plně nám vše nahradila následující expedice na zatmění 29. 3. 2006.

* LN Vám se ale podařila i unikátní fotografie komety. Jak?

Mé snímky komety McNaught vznikly náhodou, protože jsem byl v ten správný okamžik na tom správném místě na Zemi. S ženou jsme byli na výpravě, jejímž cílem byly horolezecké výstupy na vulkány v Chile. O kometě jsme se dozvěděli z e-mailu přítele astronoma.

* LN Jste matematik. Nechtěl jste být fotograf nebo astronom?

Rozhodně ne. Pokud se zabývám fotografií nebo astronomií, vždy v tom tu rozhodující roli hraje matematika.

* LN Co si slibujete od vaší letošní výpravy?

Naše nová výprava má nejlepší technické vybavení, které jsme měli kdy k dispozici. To by mělo umožnit rozšířit naše pozorování především v oblasti výzkumu té horké složky koróny.

* LN Vy jste k tak „neženskému“ oboru dokázal přivést i vaši dceru. Jede s vámi i letos?

Dokonce obě mé dcery. Hana je studentkou oboru matematické inženýrství a mladší Zdena oboru fyzikální inženýrství na FSI VUT v Brně. Hana odlétá do Novosibirska, Zdena se účastní expedice také, i když zůstane v Brně. Má neméně důležitý úkol, a to pořizování obrazů nezakrytého Slunce pomocí speciálních filtrů ve stejné době co v Rusku a Mongolsku bude úplné zatmění. Snad bych jen v dotazu mírně pozměnit slovíčko přivedl. Mám spíše pocit, že mne dcery následovaly. Mne, ale i moji ženu, jejímž oborem jsou počítače a informatika.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...