Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Unesl autobus a zabíjel rukojmí

Česko

Ve filipínské metropoli Manile únosce zabil osm lidí. Nakonec ho zastřelil odstřelovač

MANILA Smrtí devíti lidí skončil včerejší únos autobusu v centru filipínské metropole Manily. Propuštěný filipínský policista, který unesl vozidlo s 25 lidmi, zabil osm rukojmích, jeho samého zastřelil policejní odstřelovač. Sedmnáct rukojmích, především turistů z Hongkongu, incident přežilo.

Pětapadesátiletý Rolando Mendoza vyzbrojený útočnou puškou zajal autobus včera dopoledne místního času. Po vyjednávání s policisty postupně propustil devět rukojmích. Později ještě oknem utekl řidič autobusu, který reportérům řekl, že ve vozidle je několik mrtvých zajatců.

Policisté autobus s 15 rukojmími obklíčili a pokusili se proniknout dovnitř zadními dveřmi. Únosce ale začal střílet a jednoho ze zasahujících policistů zranil, jednotka proto autobus zase opustila. Později policisté kladivem roztloukli okna autobusu a vhodili jimi dovnitř ohlušující granáty a dýmovnice. Mendoza před dýmem ustoupil do přední části vozu, kde ho střelou do hlavy zabil policejní odstřelovač. Policisté poté vtrhli do autobusu a vyprostili z něj přeživší rukojmí i těla obětí. Zástupci policie po zásahu proti únosci médiím sdělili, že chtěli do poslední chvíle vyřešit incident poklidně. K použití násilí je prý Mendoza donutil tím, že proti nim začal střílet.

Filipínský prezident Benigno Aquino vyjádřil určitou nespokojenost s výsledkem policejního zásahu. „Jak bych mohl být spokojen, když lidé umírali?“ řekl novinářům. Podotkl ale, že únosce sice byl na počátku ochotný spolupracovat s policií, ale později to už odmítal a to zhoršilo celou situaci.

Chtěl si vynutit návrat k policii Mendoza si únosem chtěl vynutit návrat do řad policie, odkud byl propuštěn kvůli údajné kriminální činnosti. „Jeho problém je, že byl nespravedlivě vyřazen ze služby. Nekonal se řádný proces, nebylo žádné slyšení, žádná obžaloba,“ řekl novinářům únoscův bratr Gregorio, který je vysokým policejním důstojníkem a s Mendozou během dne také mluvil.

Autor:

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...