Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Unie podpoří opravu synagogy

Česko

KRNOV Renovace za třicet milionů korun čeká židovskou synagogu v Krnově. S opravami se začne ve druhé polovině příštího roku a měly by být dokončeny v roce 2013.

Opravená synagoga bude stejně jako dosud sloužit především ke kulturním účelům. „Její součástí ale bude i expozice o židovských průmyslnících a vynálezcích,“ řekl správce synagogy Jan Stejskal. Rekonstrukce synagogy je součástí rozsáhlého projektu nazvaného Revitalizace židovských památek v České republice, který počítá s opravou synagog a rabínských domů v deseti místech v Česku. Celkové náklady dosahují 280 milionů korun. Peníze pocházejí z evropských dotací.

„Byl vybrán generální projektant pro všech deset lokalit a v dalších měsících bude probíhat zpracování projektové dokumentace a od dubna příštího roku bude vybrán generální dodavatel rekonstrukce pro všech deset lokalit,“ vysvětlil Stejskal.

Do krnovské synagogy se už v minulosti investovaly asi čtyři miliony korun a má relativně novou střechu, krytinu na věžích nebo novou elektroinstalaci. V havarijním stavu je ale například dřevěný kazetový strop, synagoga nemá potřebná svítidla a měnit se bude třeba podlaha. Obnovit je třeba rovněž fasádu nebo vnitřní výmalbu.

V synagoze už se v současnosti pořádají kulturní akce. V budoucnu se počítá ale s jejím širším využitím, mohla by sloužit například k výstavám, přednáškám, koncertům nebo filmovým projekcím či programům pro školy.

V Moravskoslezském kraji jsou tři synagogy – v Českém Těšíně, Novém Jičíně a právě v Krnově. Synagoga byla vybudována v roce 1871 a původnímu účelu sloužila do roku 1938.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...