Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Únik zastavil aljašskou ropu

Česko

Několikadenní výpadek stěžejního amerického ropovodu tlačí cenu suroviny vzhůru

ANCHORAGE/PRAHA Produkce ropy na Aljašce byla v posledních dnech téměř zastavena. Kvůli úniku ropy bylo totiž v sobotu uzavřeno třicet tři let staré potrubí Transaljašského ropovodu. Ten patří k hlavním zásobovacím tepnám USA a denně přepraví až 630 tisíc barelů suroviny.

Od sobotního rána byla snížena kapacita ropovodu na pouhých 5 procent a do uzávěrky tohoto vydání nebylo známé datum jeho zprovoznění.

Ropovod vede surovinu z třetího největšího naleziště ropy v USA ke kotvištím tankerů. Obstarává celých 12 procent celkového objemu ropy v zemi vytěžené a jeho dlouhodobější kolaps by vážně narušil zásobování regionu a vyústil v nárůst cen.

Další problém pro BP Průsak ropy byl objeven ve sklepení jedné z čerpacích stanic v Prudhoe Bay, na úplném konci severní části 1300 kilometrů dlouhého potrubí. Uniklo jenom zhruba 10 barelů (přes tisíc litrů), takže samotný únik nebude mít viditelný dopad na aljašskou přírodu.

Tvrdí to alespoň společnost Alyeska Pipeline Service, která je vlastníkem ropovodu. Majoritním vlastníkem konsorcia Alyeska je firma BP, jejíž pověst značně utrpěla loňskou nehodou v Mexickém zálivu, a společnost stále pracuje na znovuzískání důvěry.

„Obzvlášť pro BP je důležité, aby ropovod opravila co nejrychleji,“ řekl Hannes Loacker, analytik Raiffeisen Bank International.

V době, kdy se Spojené státy stále z největší ekologické katastrofy vzpamatovávají, ocitá se jakékoli selhání této společnosti pod drobnohledem úředníků i veřejnosti.

Podobné incidenty a cena ropy Důvod úniku ropy zatím nebyl objasněn a stále se vyšetřuje, jak vyplývá ze zprávy Úřadu pro ochranu životního prostředí Aljašky. Podle některých expertů může být příčinou voda, která se drží v betonovém krytí pumpovacího zařízení a může způsobit jeho korozi.

Během několika posledních let se na Aljašce přihodilo více podobných incidentů. Nejvážnější z nich se stal v březnu roku 2006, kdy kvůli korozi unikl z potrubí firmy BP milion litrů ropy.

Tato nehoda stála firmu BP 20 milionů dolarů na pokutách a vyrovnání. Následovalo několik menších nehod, než vybuchla loni v dubnu plošina Deepwater Horizon a do Mexického zálivu začaly unikat statisíce litrů ropy denně.

Každá podobná událost má obvykle vliv na růst cen ropy. Včera v době uzávěrky tohoto vydání se už cena zvýšila o 1,5 procenta.

Podle analytiků je cena již nastartována k překročení hranice 100 dolarů za barel, a ačkoli se momentálně pohybuje kolem 90, jakékoli větší přerušení dodávek ropy na trh může způsobit okamžitý cenový nárůst.

***

Transaljašský ropovod

* délka: 1280 km * stáří: 33 let * přepraví: 630 tisíc barelů denně, to je 15 procent z celkové americké těžby * sobotní únik ropy: 10 barelů (1175 litrů) * vlastník páteřního ropovodu: Alyeska Pipeline Service Company * vlastníci konsorcia Alyeska: BP 47 %, Conoco Phillips 29 %, ExxonMobil 20 %, Chevron 1 %

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...