BRNO Politici na brněnské radnici zavrhli letošní podporu jednomu z nejvýznamnějších projektů mapujících historii města - internetové Encyklopedii dějin Brna. Projekt, který se díky nadšení jeho tvůrců stal největší databankou informací o moravské metropoli, tak poprvé nedostane podporu z magistrátu. Zpráva přišla právě k pátému výročí zprovoznění encyklopedie.
Předtím dával magistrát i krajský úřad ročně řádově desítky tisíc korun. „Dala se přednost novým projektům. Šlo o akce, kde bylo nějaké výročí či byly spojeny s partnerskými městy,“ zdůvodnil rozhodnutí neurčitě mluvčí magistrátu Pavel Žára s tím, že se „jedná o kolektivní rozhodnutí orgánu města“.
Encyklopedie přitom nepotřebuje žádné milionové sumy, protože vzniká díky nadšení svých tvůrců - historiků, archivářů, archeologů a dalších odborníků. Ti všichni do ní doplňují záznamy bez nároku na odměnu, z nadšení pro projekt, kterému pomohli na svět. Dnes již je v encyklopedii takových hesel více než osmnáct tisíc. Pro srovnání: co do počtu článků je to o něco méně než šestina české verze internetové Wikipedie, v počtu fotografií a obrázků ji brněnská encyklopedie několikanásobně překonala.
Protože tvůrci tvoří brněnskou encyklopedii ve volném čase, potřebují řádově desítky tisíc korun především na programování, technické úpravy databáze a provoz serveru, na němž jsou data uložena. „Věříme, že se nám ještě podaří získat byť drobnou podporu jiných institucí či mecenášů,“ poznamenala tajemnice tvůrčího kolektivu Jitka Šibíčková. Sami tvůrci jsou odhodláni nadále počítače plnit údaji. „Stojí to za to, když se ozvou lidé, které to zaujme. Zrovna nedávno mi napsal člověk z Pensylvánie, aby doplnil údaje o svém otci. A zprostředkoval i unikátní fotografii, která uchvátila i kolegy z Archivu Masarykovy univerzity,“ svěřila se historička Miroslava Menšíková. Ta patří společně s Milenou Flodrovou k autorům největšího množství hesel. Na výsledném díle se podílejí také pracovníci Knihovny J. Mahena, Archivu města Brna, městského muzea, společnosti Archaia, Masarykovy univerzity a dalších organizací. A stále častěji také sami čtenáři, kteří doplňují údaje, posílají fotografie a další zajímavosti, takže se encyklopedie průběžně mění. „Je to nikdy nekončící dílo, ne jako jednou vytištěná kniha. A to je dobře,“ přiznává Milena Flodrová.
Brněnští zastupitelé loni schválili 15 milionů korun na vytvoření sedmidílných Velkých dějin města Brna. Ty sice budou encyklopedii zčásti kopírovat, ale bez výhody průběžné aktualizace údajů. Na internetovou encyklopedii nyní myslí spíše radnice městských částí.
***
Internetová encyklopedie Brna
Pět let fungující Internetová encyklopedie Brna, přístupná z internetové adresy www.encyklopedie.brna.cz, je nejúplnější databankou informací o dějinách Brna.
Zahrnuje mimo jiné: *Na 18 000 hesel a osm tisíc fotografií z historie Brna.
* Údaje přináší v navzájem propojených kapitolách: Osobnosti, Události, Ulice, Objekty (pomníky, sochy, pamětní desky a stromy), Stavby, Školy, Fotogalerie, Archeologie a Literatura.
* Nejžádanějším okruhem jsou informace o ulicích, které nabízejí výčet současných i historických názvů všech brněnských ulic a náměstí a většinou i jejich současné a historické fotografie.
* Celkový počet návštěvníků za dobu existence stran převýšil 1,5 milionu. Počítány jsou tzv. unikátní vstupy, opakované připojení ze stejného počítače je tedy započítáno jen jednou.
* Meziroční nárůst návštěvnosti stránek encyklopedie se pohybuje mezi 20 a 25 procenty.
* Tradičně „nejsilnějšími“ měsíci podle návštěvnosti jsou březen, duben, květen a říjen, listopad a prosinec.
Nejsilnějšími dny v týdnu jsou úterý a středa, nejméně lidí na stránky vstupuje v sobotu.
* Nejvíce uživatelů je z ČR, následují Slovensko, Německo, USA, Rakousko a Velká Británie, počítač zaznamenal i vstupy z Iráku či Japonska.
Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání
Regionální mutace| Lidové noviny - Brno