Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Unikáty, které lze vidět zdarma

Česko

  12:37
PRAHA - V Praze je mnoho míst, kam se dá klidně vyrazit bez peněženky. LN připravily tipy na „výlety“, kde se nebudete tísnit se stovkami turistů a které nestojí ani korunu.

Praha foto: Reprofoto

Pražský hrad či Karlův most jsou sice perlami české metropole, ale znají je všichni. LN našly deset míst, která v žádném turistickém průvodci nenajdete.

1. Nejužší pražská ulička
Možná kolem ní chodíte a nevíte o ní. Řeč je o nejužší ulici v Praze -na šířku má necelého půl metru. Chodce v ní musí řídit semafor, protože se uprostřed nemají dva lidé šanci vyhnout. Nemá ani jméno, ale najdete ji kousek od Karlova mostu u restaurace Čertovka v ulici U Lužického semináře. Pozor ale na špatný odhad svých rozměrů. Personál restaurace doteď s úsměvem vzpomíná na situaci, kdy před lety v uličce uvízla jedna korpulentní německá turistka. Nemohla prý tam ani zpět. Po několika marných pokusech museli dámu namydlit, aby lépe proklouzla mezi stěnami.

2. Jezulátko a jeho „šatník“
Máte nějaké tajné přání? Pak se vydejte do chrámu Panny Marie Vítězné v Karmelitské ulici. Tamní soška Ježíška je prý plní. A kdo nevěří na zázraky, může se jít podívat do horního patra kostela, kde je zdarma k vidění několik desítek vyšívaných a zdobených šatiček, do kterých řádové sestry sošku převlékají. Takové oblékání soch nemá v Čechách obdoby. Některé šaty Jezulátka jsou vykládané drahokamy, jiné pocházejí třeba z Orientu.

3. Druhé patro katedrály Pohled zespoda ke stropní křížové klenbě chrámu sv. Víta zná asi každý Pražan. Víte ale, že katedrála má uvnitř v polovině své výšky „balkón“, který nabízí zcela opačný pohled? Jmenuje se triforium a po jeho obvodu jsou busty od Petra Parléře. Po domluvě se správou kostela je možné se tam dostat zdarma.

4. Petřínské podzemí Vrch Petřín je doslova prošpikovaný štolami na těžbu uhlí a čerpání vody. Do podzemního bludiště můžete na několika místech vstoupit. Ústí štoly, tzv. Dvaadvacítky, se otevírá u Vyhlídkové cesty, která vede od stanice lanovky Nebozízek směrem na Úvoz.

5. Trezor České národní banky
ČNB v budově Na Příkopě otevřela svůj bývalý trezor a udělala v něm výstavu „Lidé a peníze“. Je tu i speciální vitrína s jednou tunou ryzího zlata nebo ukázky padělků. Výstava je zdarma pro všechny.

6. Po stopách Apollinaira
Když v roce 1902 francouzský básník Guillaume Apollinaire navštívil Prahu, nejvíce na něj zapůsobil jeden jediný kámen - achát ve zdi kaple svatého Václava na Pražském hradě. Achát prý nápadně připomíná lidský obličej a zděšený Apollinaire v něm poznal sám sebe. Po tomto zážitku napsal povídku Pražský chodec. Kámen je tam dodnes.

7.+ 8. České dějiny nadosah Spatříte tu mercedes Reinharda Heydricha či krví potřísněné košile Gabčíka a Kubiše, kteří na něj v roce 1942 provedli atentát. Armádní muzeum na Vítkově má otevřeno každý den kromě pondělí, vstup je zdarma. Atentátníci se po operaci Anthropoid do poslední chvíle skrývali před smrtí v chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. V kryptě kostela je dodnes vidět díra, kudy se parašutisté chtěli podkopat.

9. Vila bratří Čapků Chcete vidět, kde se scházeli „pátečníci“? Kde vznikaly slavné kubistické obrazy a romány? Pak zamiřte na Královské Vinohrady k vile bratří Čapků. Po dohodě se Společností bratří Čapků lze v menší skupině unikátní interiéry domu navštívit.

10. Psí bouda jako památka
Takovou raritou disponuje pražská usedlost Cibulka. Památkově chráněné psí boudy jsou tu dvě.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!