Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Unipetrol: Výslechy pokračují, přišel Paroubek

Česko

  10:50
PRAHA - Výslechy řady vrcholných představitelů České republiky vstoupily do druhého kola. Dnes se na protikorupční policii dostavil Jiří Paroubek. Do konce týdne má "dojít" i na Stanislava Grosse, Vladimíra Špidlu či Mirka Topolánka

Premiér Jiří Paroubek foto: Štěrba MartinČTK

Druhým kolem dnes v Praze pokračují policejní výslechy za účasti polských státních zástupců, kteří chtějí znát okolnosti privatizace petrochemického holdingu Unipetrol polskému koncernu PKN Orlen. Jako první přišel do Dlážděné ulice na protikorupční policii expremiér a současný předseda ČSSD Jiří Paroubek, který však nebyl ve vládě, jež o prodej firmy před dvěma lety rozhodovala.

"Mám takový dojem, že mě chtějí vyslechnout proto, aby se transparentně ukázalo, že premiér, který na začátku roku 2004, kdy byla provedena privatizace, s tím mohl mít něco společného. Což je stejně nesmysl," uvedl bez dalších komentářů krátce Paroubek a zamířil k policejní vrátnici, kde ho již čekal český vyšetřovatel.

Zhruba po půldruhé hodině expremiér opustil policejní služebnu a novinářům ke své výpovědi řekl, že otázky byly spíše "institucionální". "Nebyl jsem tehdy členem vlády, takže to nemůžu znát, a většina mých odpovědí byla obecná," podotkl Paroubek. Doplnil, že prý nezazněl dotaz na možnou korupci a úplatek v případu privatizace Unipetrolu.

"Pokud by nějaká zjištění našich vyšetřovatelů směřovala k nějaké trestné činnosti nějakých našich občanů, tak by zcela nepochybně už to bylo známo a došlo by k zásahu a k nějakému obvinění. Je potřeba říct nahlas, že takovéto zjištění, pokud je mi známo, není," konstatoval předseda ČSSD.

Výslechy zdaleka nekončí
Kriminalisté z protikorupční policie chtějí za přítomnosti polských žalobců vyslechnout ode dneška do pátku devět svědků. Na seznamu k předvolání figurují jména politiků, mezi nimi i dalších dvou bývalých premiérů za ČSSD Vladimíra Špidly a Stanislava Grosse, ale i současného předsedy vlády Mirka Topolánka (ODS). Zatím není známé, kdo a kdy přesně se na policejní služebnu v Dlážděné ulici dostaví.

Polští vyšetřovatelé připravují také novou žádost o právní pomoc, protože budou chtít vyslechnout dalších 18 lidí z ČR. Podle informací ČTK požádali polští vyšetřovatelé také o výslech exministrů Zdeňka Škromacha, Milana Urbana, Bohuslava Sobotky (všichni ČSSD), Cyrila Svobody (KDU-ČSL) a pracovníků poradenské firmy PricewaterhouseCoopers.

Polští prokurátoři již v Praze byli v polovině září, tehdy se zúčastnili výslechu například bývalého šéfa kabinetů premiérů Paroubka a Grosse Zdeňka Doležela, někdejšího ministra zemědělství Jaroslava Palase (ČSSD) a exministra obrany Karla Kühnla (US-DEU).

Poláci se o privatizaci Unipetrolu, který od české vlády koupil polský PKN Orlen, začali zajímat v souvislosti s podezřením na korupci a škodu, která mohla být firmě PKN Orlen způsobena. Někdejší manažer Orlenu Krzysztof Kluzek tvrdí, že od polského lobbisty Jacka Spyry slyšel o úplatcích 42 milionů eur (asi 1,2 miliardy korun).

Autoři: ,