25. dubna 2013 9:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Profesor filozofie dostal za vulgární e-maily výpověď

Profesor Břetislav Horyna z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Profesor Břetislav Horyna z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO Masarykova univerzita v Brně dala výpověď profesoru filozofie Břetislavu Horynovi. Podle pravomocného verdiktu posílal svému kolegovi výhružné a vulgární e-maily. Dostal za to pokutu 50.000 korun.

Horyna byl téměř rok v pracovní neschopnosti a vedení filozofické fakulty řešilo, co s odsouzeným učitelem udělat. Je možné, že bude následovat další soudní spor, píše Mladá fronta Dnes (MfD) v brněnském vydání.

Odsouzení k pokutě není podle zákoníku bezprostředním důvodem pro výpověď. Univerzita tak podle deníku zariskovala a propustila Horynu kvůli neplnění předpokladů pro řádný výkon práce, což by profesor mohl zpochybnit u soudu.

"Tohoto rizika jsme si vědomi a jsme připraveni ho podstoupit. Ať případně soud rozhodne, zda je možné dát za takových okolností výpověď," uvedl děkan Josef Krob.

ČTK, Lidovky.cz