Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Profesoři PORGu odmítají Klausova slova, nechtějí spojovat školu s kampaní

Česko

  17:50aktualizováno  18:33
PRAHA - Profesoři libeňského gymnázia PORG odmítají veřejné vyjadřování jejich ředitele Václava Klause ml. Po studentech školy jde tak o další hlasy nevole, kterým vadí spojování jména gymnázia s prezidentskou kampaní.

Václav Klaus mladší. foto: ČTK

"Odmítáme tvé posmívání se špatné výslovnosti či akcentu jednoho z kandidátů na prezidenta České republiky, navíc ve spojení s naší školou," píší v dopise adresovaném Klausovi mladšímu, který mají Lidovky.cz k dispozici. Podepsáno pod ním je 19 profesorů školy.

ČTĚTE TAKÉ:

Prezidentův syn po skončení prvního kola prezidentských volebposlal e-mail do vydavatelství MAFRA (vydává deníky Lidové noviny, MF Dnes a Metro a provozuje servery Lidovky.cz a iDnes.cz), kde žádal o vyřazení adresy z databáze inzertního oddělení. Posmíval se také Schwarzenbergovu podání české hymny.

Podle profesorů by si toto ředitel školy, který chce vést studenty k vzájemné toleranci a respektu, neměl dovolit. Vadí jim také způsob, jakým se vyjádřil k předchozím protestům studentů a jejich rodičů. Klaus ve své reakci na mediální pozornost kolem jeho e-mailu ještě přitvrdil tím, že nařkl Schwarzenbergovy předky z nacionalistické a protižidovské minulosti.

Radši už nic 'nerozpatlávat'

Klaus se později za své posmívání omluvil, a vyjádřil obavu o dopad kauzy na školu. Podle profesorů by měl ale spíše potlačit svou ješitnost a uznat svou prvotní chybu s tím, že už celou záležitost nebude veřejně "rozpatlávat". Do konfliktu se kvůli svým vyjádřením dostal Klaus i s moderátorem Radiožurnálu Martinem Veselovským, nesouhlas vyjádřil i šéf správní rady škol PORG Martin Roman.

"Z výše uvedeného je, Václave, zřejmé, že za tebou v tvé mediální kampaní posledních dní nestojíme, nesouhlasíme s ní a plně se od ní distancujeme," uzavírají profesoři svůj dopis. Vytvořená trhlina mezi ředitelem a ostatními se prý bude jen velice špatně zacelovat.

Dopis řediteli gymnázia PORG Václavu Klausovi ml.

Václave,

jelikož jsme s naším PORGem svázáni nejen pracovně, ale i srdečně, cítíme potřebu vyjádřit se k událostem posledních dní a k tvým mediálním výstupům, jež se školy chtě nechtě týkají a závažně ji poškozují.

Odmítáme tvé posmívání se špatné výslovnosti či akcentu jednoho z kandidátů na prezidenta České republiky, navíc ve spojení s naší školou – v oficiální školní korespondenci s firmou MAFRA a v kopii odeslané ředitelům všech tří porgovských škol. Tvůj parodický a nešťastný výrok „ktéé tomof muj, ktééé tomof muj“ nelze chápat jako kritiku neznalosti slov české hymny (jak ses ex post snažil vymluvit), ale právě poukaz na řečovou vadu či akcent.

Ředitel školy, která chce vést studenty k vzájemné toleranci a respektu, by si toto neměl dovolit.

Jsme roztrpčeni způsobem, jímž jsi reagoval na otevřený dopis dvou stovek studentů a jejich rodičů, bývalých studentů a jejich rodičů. Namísto seriózní odpovědi se jim dostalo další „přednášky“ o rodinném původu jednoho z prezidentských kandidátů, plné faktů, jež byly v souvislosti s otevřeným dopisem zcela irelevantní.

Ředitel školy, která chce vést studenty k vzájemné úctě, věcnosti a spravedlnosti, by si toto neměl dovolit.

Jsme překvapeni tím, že v mediálním prostoru zcela rezignuješ na seriózní práci s historickými prameny a jsi s to jako relevantní a jediný pramen opakovaně a nekriticky bránit svědectví bývalého šéfa Hitlerjugend, které se ti hodí jako útok na otce jednoho z prezidentských kandidátů. Tvůj bibliografický odkaz http://crwflags.com/ (internetový obchod s vlajkami kdesi v Marylandu) v souvislosti s organizací Vlajka je jen „třešničkou na dortu“.

Ředitel školy, která chce vést studenty ke kritické práci s prameny, by si toto neměl dovolit.

Jsme rozpačití z toho, že na jednu stranu jsi nevybíravými slovy kritizoval studenty za organizování studentských voleb na PORGu a na straně druhé vedeš už několik dní aktivní politickou mediální kampaň, do níž chtě nechtě zatahuješ i jméno školy. Ne, nevystupuješ jako „občan Václav Klaus“. Ve všech článcích jsi citován jako „ředitel gymnázia PORG“. Jako každý občan máš jistě právo na vlastní názor, ale – stejně jako například premiér, prezident akademie věd, děkan fakulty či ředitel školy – si musíš být vědom, že v mediálním prostoru reprezentuješ „tak trochu“ i celou instituci, tj. zaměstnance školy, studenty, rodiče…

Ředitel školy, která chce učit své studenty kriticky myslet a rozumět médiím, by si toto měl uvědomit.

Jsme smutní, že v důsledku tvé „osobní“ kampaně je vláčeno jméno PORGu médii a že je poškozeno a ohroženo jeho dobré jméno, které jsme společně dlouhá léta budovali. (srov. Školní řád PORGu, hlava II: „Studenti a profesoři se k sobě navzájem chovají zdvořile a s úctou. Nedopouštějí se lží ani podvodů. Na veřejnosti se chovají tak, aby byli dobrými reprezentanty školy. Nesmějí poškozovat její pověst ani jednat proti jejím zájmům…“) Několik rodičů v souvislosti s tvou kampaní dokonce veřejně deklarovalo, že své dítě na školu, v jejímž čele stojíš, nedají. O počtu těch, kteří to nedeklarovali, leč tak učiní, se lze jen dohadovat.

V pátek 18. ledna jsi napsal na svém blogu, v rámci dalšího kampaňovitého výlevu, že „cítíš strach o školu – jak se mediální vánice dotkne našich 160 zaměstnanců“. Václave, kdyby ti opravdu záleželo na škole, tak potlačíš svou ješitnost, uznáš svou prvotní chybu („únik“ pošklebku z e-adresy PORGu) a nebudeš se nadále veřejně angažovat a celou záležitost více a více „rozpatlávat“. Tvůj první blog lze možná chápat jako omluvu v první čtvrtině a v posledních dvou – až za půl dne dopsaných (sic!) – řádcích, zbytek je jen a jen kampaň.

Z výše uvedeného je, Václave, zřejmé, že za tebou v tvé mediální kampaní posledních dní nestojíme, nesouhlasíme s ní a plně se od ní distancujeme. A je nám líto, že se ve vztazích ředitel–studenti, ředitel–učitelé a ředitel–rodiče objevila trhlina, která se bude jen velice špatně zacelovat.

Rádi ovšem konstatujeme, že co se učitelského sboru týče, zůstane PORG i nadále školou otevřenou, demokratickou a svobodnou. Mediálním výstupům svého ředitele navzdory.

V Praze 21. ledna 2013

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!