Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Studenti volili Schwarzenberga, proti řediteli Klausovi sepsali petici

Česko

  8:00
PRAHA - Část studentů pražského soukromého gymnázia PORG pobouřil výstup jejich ředitele Václava Klause mladšího. Jeho dopis do vydavatelství MAFRA, který uzavřel posměšnou poznámkou na adresu Karla Schwarzenberga, vyústil v petici. Studenti své jasné sympatie vyjádřili Schwarzenbergovi před nedávnem ve školních volbách, v nichž drtivě zvítězil.

Václav Klaus mladší. foto: Lidové noviny

"Vaše jednání považujeme za urážlivé a zásadně se proti němu stavíme," píší studenti v petici na adresu ředitele gymnázia PORG. Klaus mladší po skončení prvního kola prezidentských voleb poslal vydavatelství MAFRA (vydává deníky Lidové noviny, MfDnes a Metro a provozuje servery Lidovky.cz a iDnes.cz) e-mail, kde žádal o vyřazení adresy z databáze inzertního oddělení. Posmíval se také Schwarzenbergovu podání české hymny.

ČTĚTE VÍCE:

Studentům se nelíbí, že Klaus svůj požadavek vyjádřil jménem školy a ne jako soukromá osoba. "V takové situaci není ve Vaší pozici slušné nekompromisně a jednoznačně prezentovat žebříček hodnot, který zastáváte vy sám jako soukromá osoba a který nemusí PORG jako instituce a lidé, kteří jsou jeho součástí, s Vámi sdílet," argumentují v textu petice, pod kterou bylo v úterý odpoledne 57 podpisů současných i bývalých žáků školy.

Studenti volili Schwarzenberga

Názor ředitele gymnázia navíc ostře kontrastuje s výsledky školních voleb, které se na PORGu konaly 7. ledna. V nich drtivě zvítězil Karel Schwarzenberg, kterého by jako prezidenta chtělo 68 % studentů a zaměstnanců školy.

Prezidentův syn nechtěl pro LN svůj e-mail komentovat, den po poslání se však vyjádřil na svém blogu. "Posmívat se kvůli zpěvu jsem neměl v úmyslu (sám nezpívám o moc líp), jen považuji za neuvěřitelné, když kandidát na prezidenta nezná slova české hymny," napsal Klaus. Svou zprávu do vydavatelství totiž na závěr doplnil slovy: „S pozdravem ktéé tomof muj, ktééé tomof muj“ v narážce na zpěv hymny, kterou na mikrofon Schwarzenberg předvedl po vyhlášení výsledků prvního kola voleb.

Ředitele gymnázia prý "parodie na českou hymnu" rozzuřila. Klaus mladší ale připustil, že způsob jeho vyjádření nebyl vhodný. "Z mé strany byla chyba, že jsem tyto své soukromé názory zkratkovitě projevil v odpovědi na nabídku inzerátu týkající se gymnázia. Protože do korespondence školy (zcela apolitické) nepatří," dodal Klaus.

Autor: