Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Loučení s Petruskem: byl to profesor obnovitel, zaznělo

Lidé

  14:56
"Bože, já bych tak rád učil, já bych to tak uměl!" Přání vyřčené před 25 lety se splnilo a naplněná smuteční síň strašnického krematoria v Praze toho byla důkazem. Ve středu ve 13 hodin proběhlo poslední rozloučení s profesorem Miloslavem Petruskem.

Loučení s předním sociologem a oblíbeným profesorem Miroslavem Petruskem. foto: Jiří Špaček

Smutečního obřadu se zúčastnili nejbližší přátelé, kolegové a především jeho studenti. Nechyběly ale i osobnosti z veřejného života nejen v Česku.  

Po úvodní písni Leonarda Cohena promluvil prorektor Univerzity Karlovy profesor Stanislav Štech. Ocenil Miloslava Petruska jako bytostného intelektuála a člověka, který zosobňoval pojmy profesor a intelektuál.

ČTĚTE TAKÉ:

Jeho rodinný přítel Martin Bútora, slovenský sociolog a politik, vzpomněl, jak před 25 lety znenadání Miloslav zvolal své přání opět učit a doplnil ho stížností, že mu je to systémem odepřeno a on neví proč.

Poslední rozloučení s profesorem Miloslavem Petruskem.

Profesor obnovitel

Komunisté odešli a Petruskovi se nakonec podařilo nejen naučit studenty dávat věci do souvislostí a otevírat si cesty k sociologické imaginaci, ale také zavést sociologii opět jako vědní obor na Karlově univerzitě a začlenit ji zpět do akademického světa. I proto jej Štech nazval profesorem obnovitelem.

Poslední rozloučení proběhlo 29. srpna 2012, přesně v den 27. výročí svatby s jeho ženou, nakladatelkou Alenou Miltovou.

Přední český sociolog a bývalý děkan Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Petrusek zemřel ve věku 75 let. Trpěl dlouhodobými zdravotními potížemi.

Autor: