Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zemřel přední sociolog a oblíbený profesor Petrusek

Lidé

  10:19aktualizováno  10:43
PRAHA - V 75 letech zemřel v neděli profesor Miloslav Petrusek, přední český sociolog a bývalý děkan Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Sociolog Miloslav Petrusek foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Profesor Petrusek, který mimo jiné předsedal Masarykově československé sociologické společnosti, trpěl dlouhodobými zdravotními potížemi.

„Pan profesor zemřel v neděli, o smutné události informovala univerzitu jeho manželka a zatím nevíme, zda poslední rozloučení proběhne v rodinném kruhu, nebo za účasti veřejnosti,“ řekl serveru Lidovky.cz Václav Hájek, mluvčí Univerzity Karlovy, kde byl Petrusek v letech 1997 až 2000 prorektorem.

O Marxovi, Masarykovi a módě gender

Z loňského rozhovoru Miloslava Petruska pro Lidové noviny:

LN Před dvaadvaceti lety jste obnovoval zdiskreditovanou českou sociologii, spoluzakládal jste Fakultu sociálních věd. Jste se svým dílem spokojený?
Naše původní představa o podobě fakulty byla značně odlišná od současného stavu. Měla to být škola malá, která nabídne přímý kontakt mezi učitelem a studentem. To bohužel nevyšlo.

LN Proč?
Nejprve v důsledku ministerských předpisů, které peníze odvozovaly výhradně od počtu studentů. To ovšem vedlo k takovým absurditám, jako je 160 studentů sociologie v jednom ročníku. Nejde jen o otázku, čím se takové množství sociologů bude živit, ale především o kvalitu pedagogického procesu. S dvaceti studenty můžete diskutovat, dvěma stovkám musíte přednášet. Případně – a k tomu se stále více směřuje, což mě upřímně děsí – nahradit klasickou výuku výukou zprostředkovanou výhradně počítači. ČTĚTE CELÝ ROZHOVOR

Jeho první kroky na akademické půdě se ale pojí s Moravou. Obor filozofie a dějepis vystudoval na Masarykově univerzitě v Brně a svoji učitelskou činnost zahájil na Pedagogickém institutu ve Zlíně.

„Profesor byl mezi studenty FSV velmi oblíbený, jeho kurzem Úvodu do sociologie prošly tisíce studentů všech oborů, od ekonomů po politology či žurnalisty. Vždy si proto zakládal na tom, aby sociologie nebyla chápána jen jako nudná teoretická disciplína,“ komentoval smutnou zprávu studentský časopis Ukáčko.

O zásluhách Miloslava Petruska

„Profesor Miloslav Petrusek byl bezesporu nestor české sociologie a zakladatelská osobnost české vědy. Jako vysokoškolský pedagog s neobyčejným řečnickým darem vychoval několik generací studentů,“ napsal serveru Lidovky.cz ředitel Institutu sociologických studií Martin Hájek. ČTĚTE VÍCE

Petrusek byl také jedním ze zakladatelů Knihovny Václava Havla. Byl členem poradní skupiny prezidenta. Mimořádně se zasloužil o rozvoj Karlovy univerzity, za což byl oceněn v roce 1997. Před třemi lety obdržel také zlatou medaili Masarykovy univerzity v Brně.

Miloslav Petrusek

Sociolog Miloslav Petrusek

Vystudoval filozofii a dějepis na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, po roce 1989 zakládal Fakultu sociálních věd v Praze. V devadesátých letech zde byl po dvě období děkanem, na přelomu milénia pak prorektorem Karlovy univerzity.

Byl téměř u všeho, co se v posledním půlstoletí v oboru dělo: u velkého výzkumu stratifikace Pavla Machonina v šedesátých i u psaní tisíce hesel Velkého sociologického slovníku v devadesátých letech. Mezi jeho knihy patří Sociologie a literatura (1990),

Teorie a metoda v moderní sociologii (1993), Sociologické školy, směry, paradigmata (1994), Společnosti pozdní doby (2006), Společnosti naší doby (2011, spolu s Janem Balonem).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!