Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Univerzita hrozí vládě, že přestane učit mediky

Česko

PRAHA Pokud parlament schválí reformu fakultních nemocnic v navrhované podobě, bude Univerzita Karlova (UK) muset ukončit klinickou výuku na svých fakultách. Tak silné prohlášení včera schválil Akademický senát Univerzity Karlovy. „K tomuto následku povede postoj ministerstva zdravotnictví, které opakovaně odmítá zásadní připomínky univerzit,“ tvrdí Akademický senát UK.

Spor mezi ministerstvem zdravotnictví a univerzitami o podobu fakultních nemocnic se tak ještě vyostřil. Konec výuky v nemocnicích by přitom způsobil rozpad výchovy českých lékařů i lékárníků.

Ministerstvo zdravotnictví vnímá prohlášení univerzity jako vydírání. Podle Petra Hacha, člena akademického senátu, tak ovšem nebylo myšleno. „Je to vyjádření obav, co se může stát. Výuka je ohrožena,“ vysvětluje Hach.

Pokračování na straně 2

Univerzita hrozí vládě...

Dokončení ze strany 1 Předseda ČSSD Jiří Paroubek v reakci na prohlášení akademického senátu vyzval premiéra, aby ministra Tomáše Julínka odvolal. „Pokud by výuka mediků skončila, zhroutil by se celý zdravotní systém v naší zemi,“ řekl ČTK. Akademický senát podpořil rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl. Problém vidí mimo jiné v tom, že se fakultní nemocnice mají nejdříve stát akciovkami, teprve pak univerzitními nemocnicemi podle zvláštního zákona. Ve fázi akciových společností bez omezení se podle něj na výuku v nemocnicích přestanou vztahovat současné předpisy. „V situaci, která tak vznikne, se vynucené ukončení výuky stane zcela reálnou hrozbou,“ soudí rektor. Ministerstvo zdravotnictví zdůrazňuje, že jednání pokračují. „Jde o hluboké selhání vedení univerzity a osobně pana rektora, který ví, že obě strany se dohodly na dialogu. Zákony se připravují, nic není hotovo,“ reagoval mluvčí Tomáš Cikrt pro ČTK na ostré prohlášení akademického senátu. Podle jeho člena Petra Hachaby by po reformě školy neměly dostatečný vliv na kvalitu výuky v nemocnicích. „Formulace ve známém znění zákona jsou tak vágní, že nedávají záruky, že by univerzita byla schopna plnit svou roli,“ dodal. Praktickou výuku mediků by podle něj nejspíš musely ukončit nejen Univerzita Karlova, ale i ostatní. Ministr školství Ondřej Liška obavy univerzit chápe. „ Znění návrhu zákona, které chtělo ministerstvo zdravotnictví předložit, pan ministr nepodporuje,“ řekla LN mluvčí ministerstva školství Kateřina Böhmová. Spor mezi ministerstvem a univerzitami se vede o to, jestli univerzitní nemocnice mohou být akciovými společnostmi s minoritním podílem univerzit. To navrhuje Julínek. Ostatní připomínky vysokých škol prý do návrhu zákona promítá. Od této základní představy ale ustoupit nechce.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Marka Šnajdra je zdrojem sporů s univerzitami financování. „Dnes nemocnice hradí náklady na praktickou výuku přímo ze zdravotního pojištění. To je nezákonný stav, který nemůže pokračovat,“ uvedl Šnajdr. Podle auditu ministerstva tak vydá velká nemocnice v průměru 50 milionů Kč ročně, u všech nemocnic pak jde dohromady o 480 milionů. „Nemocnice přece nemohou sponzorovat výuku z peněz na péči o pacienty,“ zdůraznil Šnajdr.

Autor:

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...