Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Hackeři napadli Univerzitu obrany. Unikla i jména pracovníků a učitelů

Fakulta vojenských technologií Univerzity obrany (4. července 2016) foto: ČTK

Univerzita obrany čelí kybernetickému útoku. Hackeři údajně odcizili data z rektorátu. Událostí se zabývá Městské státní zastupitelství v Brně. V seznamu uniklých souborů jsou mimo jiné i e-mailové adresy pojmenované podle jmen pracovníků a učitelů univerzity.
  13:13

Mluvčí univerzity Vladimír Šidla odkázal na státní zastupitelství. Mluvčí Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost Eva Rajlichová napsala, že vzhledem k prověřování ze strany Vojenské policie se k věci nebude vyjadřovat.

V seznamu údajně odcizených souborů, který ransomware skupina Monti zveřejnila, jsou mimo jiné i soubory z e-mailového serveru pojmenované podle jednotlivých pracovníků a učitelů univerzity.

Součástí také mají být zápisy z porad, provozní dokumenty, finanční výkazy, faktury nebo upozornění na bezpečnostní incidenty v síti univerzity.

Městské státní zastupitelství v Brně potvrdilo, že se o záležitost zajímá. „Byly zahájeny úkony trestního řízení a probíhá standardní vyšetřování. V počáteční fázi nebudeme poskytovat další informace,“ řekla serveru iRozhlas, který na případ upozornil, mluvčí Kateřina Jirásková.

Univerzita obrany primárně připravuje budoucí vysokoškolské profesionály pro Armádu ČR. Vznikla v roce 2004 splynutím tří institucí, Vysoké vojenské školy pozemního vojska ve Vyškově, Vojenské akademie v Brně a Vojenské lékařské akademie Jana Evangelisty Purkyně v Hradci Králové jako výsledek reformy vojenského vysokého školství po restrukturalizaci ozbrojených sil. Má kolem 1600 studentů.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!