Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Univerzity uvažují o sloučení

Česko

Třetí největší univerzita v zemi může vzniknout v Ostravě. Vysoká škola báňská a Ostravská univerzita totiž uvažují o spojení. Záměr podporuje i ministerstvo.

OSTRAVA/PRAHA Velká a silná konkurence může v Ostravě vyrůst pražské Univerzitě Karlově a brněnské Masarykově univerzitě.

Zástupci Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) a Ostravské univerzity (OSU) jednají o spojení škol. Tím by vznikla univerzita technického a zároveň humanitně-přírodovědného zaměření se třinácti fakultami. Studovat by na ní mohlo až šestatřicet tisíc studentů, čímž by výrazně předstihla dosud třetí Univerzitu Palackého. O úvahách rektorů sloučit školy informoval server Českápozice.cz.

„Naší nevýhodou je, že neumíme dělat výrazné aplikace v technických oblastech. Báňská univerzita zase neumí své věci prodávat v přírodovědno-medicínských oblastech. Spojením by vznikla třetí největší univerzita v Česku, která by měla silný výzkumný potenciál a byla by zaměřena na všechny klíčové oblasti. To je velmi unikátní, žádná univerzita u nás něco takového nemá,“ řekl LN rektor Ostravské univerzity Jiří Močkoř.

Podle něj jsou však diskuse úplně na počátku, zatím ještě nezačala oficiálně jednání. Ke spojení by mohlo dojít nejdříve za několik let.

„Celý proces je hrozně složitý. Musíme sloučit ekonomické způsoby řízení, studijní programy, informační systémy. To je složité, protože to máme každá škola nastaveno jinak,“ dodal.

Zapotřebí budou navíc legislativní úpravy. Sloučit veřejné vysoké školy jde pouze zákonem – a ten musí nejdřív vzniknout a musí ho posvětit poslanci.

Spojí se i pražské školy K úvahám o sloučení škol vede jejich rektory i fakt, že by se mohla zlepšit ekonomická situace institucí. Ministerstvo školství totiž chce, aby v Česku fungovaly tři typy škol: výzkumné, vzdělávací a profesně orientované. Na každý typ školy by měly být jiné požadavky a zároveň i jinak placené. A právě „nová“ spojená univerzita by mohla mít potenciál být v kategorii výzkumných univerzit a podle toho by byla ohodnocená finančně.

Ostravské školy nejsou jediné, které o spojení uvažují. O stejném kroku jednají i pražská Vysoká škola chemicko-technologická a České vysoké učení technické.

„Domnívám se, že v horizontu jednoho roku se nám podaří dovést spolupráci, která už nyní není zanedbatelná, k případnému spojení obou škol,“ uvedl před týdnem rektor ČVUT Václav Havlíček s tím, že jeho škola je patrně jedinou technikou na světě, která nemá chemické obory. V Praze by tak mohla vzniknout technická „superškola“ s dvanácti fakultami.

Všechny školy, které o spojení uvažují, mají navíc podporu ministerstva školství. Podle náměstka pro vysoké školství Jana Kouckého jsou snahy škol o integraci kapacit s cílem dosáhnout větší efektivity ve vysokém školství zcela ve shodě s plány ministerstva.

***

Jak se školy „emancipovaly“

Velký počet univerzit na Moravě a ve Slezsku (nyní je jich 11) vznikl odštěpením od starších škol či jejich přeměnou.

Například:

* Ostravská univerzita v Ostravě vznikla v roce 1991 přeměnou tamní samostatné Pedagogické fakulty.

* Slezská univerzita v Opavě vznikla v roce 1991 z Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě a Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné, kterou tam vytvořila brněnská Masarykova univerzita.

* Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně vznikla v roce 2001 ze zlínských fakult VUT v Brně.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!