Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Studenti univerzit stávkují za klima. Vzpomínat na listopad 1989 nestačí, míní

Studující vysokých škol v Praze zahájili u příležitosti sametové revoluce třídenní stávku za klima. (15. listopadu 2023) foto: Jakub Stadler, MAFRA

Desítky studentů vysokých škol ve středu zahájily třídenní stávku za boj proti klimatické změně. Na univerzitách v pěti městech v Česku stávkují kvůli klimatické krizi, která se podle nich zhoršuje. Chtějí upozornit na nespravedlnost a neudržitelnost současného společenského nastavení. Projevy zazněly v Praze i Brně. Na některých školách studenti hodlají přespávat.
  22:49

Na zahájení na pražském Klárově přednesli zástupci hnutí Univerzity za klima, které stávku pořádá, své požadavky, poté se rozešli na fakulty.

Část studentů také ve školách stráví noc, na Filosofické fakultě UK jich budou vyšší desítky. Karimatky a spacáky si rozloží ve vybraných třídách, někteří budou spát na chodbě, řekl zástupce projektu Univerzity za klima Jan Voves.

Na Matematicko-fyzikální fakultě UK přespí pět až deset studentů. Večer je jich ve škole více, část ale na noc odejde domů, uvedl organizátor projektu na fakultě Vojtěch Klimeš. Fakulta humanitních studií UK bude podle zástupkyně Univerzity za klima Anny Maurin přes noc hostit přibližně 20 studentů.

„Datum 17. listopadu pro nás není jen symbolické, snažíme se aktivně navazovat na to, za co bojovali i naši předchůdci v roce 1989. Stavíme se i za jejich nenaplněné požadavky na zlepšení stavu životního prostředí či sociálních podmínek, protože vzpomínat nestačí,“ řekla Mariana Müllerová z Univerzit za klima.

Stávkující studenti měli transparenty s nápisy jako „Ne sliby – chceme plán, Vládo skoncuj s uhlím“ nebo „Máme holé lesy“. Na závěr shromáždění skandovali heslo „Uhlí patří pod zem“. Česká vláda podle nich nebere klimatickou krizi dostatečně vážně, studenti ji přitom považují za největší hrozbu současnosti.

V Brně uspořádali tiskovou konferenci v kině Scala. „Rozhodli jsme se využít naší občanské povinnosti vyjádřit svůj nesouhlas s politickým děním, které zásadně ohrožuje nejen demokracii, ale i naši udržitelnou budoucnost. O ničivých dopadech a tragických důsledcích této klimatické krize víme už od sedmdesátých let minulého století, ale přesto se globální elity nikdy dostatečně nezajímaly o její řešení. Vláda vytváří další klimatické skandály,“ zaznělo.

Podle mluvčí Jasny Cifrové studenti z Masarykovy univerzity v Brně stávku zakončí v pátek protestním pochodem po městě. „Poukážeme na nezodpovědné nakládání s klimatickou krizí a veřejnými rozpočty,“ řekla.

Žádají schválení klimatického zákona

Protestující po celém Česku chtějí, aby byl schválen klimatický zákon, který by zajistil kontinuitu české klimatické politiky. Zároveň požadují zavedení občanských shromáždění a to, aby se ekonomika posuzovala podle jiného údaje, než je HDP (hrubý domácí produkt). Jde podle nich o zastaralý ukazatel, který nebere v potaz limity planety, naplňování základních lidských potřeb ani distribuci bohatství ve společnosti.

Stávky se účastní 21 fakult z devíti univerzit v Praze, Brně, Olomouci, Hradci Králové i Pardubicích. V Praze se do stávky zapojilo osm fakult Univerzity Karlovy, mezi nimi například Filozofická (FF), Humanitních studií (FHS), Přírodovědecká, Právnická nebo Matematicko-fyzikální (MFF) Zapojuje se i České vysoké učení technické a v Praze a umělecké vysoké školy. Studenti budou na některých fakultách i přespávat, ve středu na MFF, FF a FHS UK, ve čtvrtek na FF UK.

Na jednotlivých fakultách se ve středu v rámci stávky konají přednášky, workshopy a debaty. Studenti na fakultách vystavili své transparenty. Na Fakultě humanitních studií si ve středu můžou vyzkoušet v zážitkovém workshopu, jaké to je být na ekologickém protestu v uhelném dole. V kampusu ČVUT se konal happening za udržitelné menzy. Programu na fakultách se účastní desítky studentů, na FHS jich je podle organizátorů zhruba 100. Večer jsou na některých fakultách naplánované i koncerty.

Stávkující studenti chtějí také apelovat na širší veřejnost, aby se zapojila do úsilí o společenskou změnu. Stávka není podle pořadatelů namířená proti univerzitám, jejichž prostory studenti využívají.

Univerzity za klima je studentské hnutí, které vzniklo v roce 2019 v reakci na středoškolskou iniciativu Fridays for Future (Pátky pro budoucnost), jejíž vznik podnítila švédská aktivistka Greta Thunbergová. Protestovat stávkou za klima budou studenti potřetí, hnutí uspořádalo stávky v letech 2019 a 2022.

Autoři:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...