Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Únor je Katův oblíbený měsíc

Česko

Nejnovější román britského autora Davida Mitchella vyšel v českém překladu

Hlavnímu hrdinovi románu Třináct měsíců Jasonu Taylorovi je třináct let. Proto má plno vážných problémů: „Někdy mě mrzí, že jsem se nenarodil jako holky. Ty jsou obvykle daleko civilizovanější. Jenomže kdybych to někdy přiznal nahlas, načmárali by mi na skříňku v šatně HULIBRK. To se stalo Floydovi Chaceleymu, když přiznal, že rád poslouchá Johanna Sebastiana Bacha. Řeknu vám, kdyby věděli, že ten Eliot Bolívar, kterému otiskují básně ve farním časopise naší vesnice, jsem já, ubodali by mě za tenisovými kurty tupým nářadím z dílenských prací a na náhrobek by mi nastříkali logo Sex Pistols.“

David Mitchell (1969) se tak ve čtvrtém románu konečně prokousal k sobě. „Nastal čas sepsat svoji prvotinu,“ podotkl velmi trefně autor na adresu Black Swan Green (2006) - román se v originále jmenuje podle místa děje. Výše citovaným výrokem měl romanopisec na mysli „autobiografičnost“ svého díla. Tu je ale třeba brát s rezervou, asi jako když Jason - autorův vrstevník - mluví o svém logopedickém deníku: „Upřímně řečeno jsem to sesmolil včera večer. Nejsou to lži nebo tak něco, jenom pravdy, které jsem si vymyslel.“

Trochu líp se mi mluví

Název českého překladu je označením časového úseku, během nějž příběh probíhá, ostatně text se skládá ze třinácti kapitol. Třináct měsíců se zdá pro vstup do díla Davida Mitchella nejvhodnější, přestože je jeho prózou nejnovější. V románu však najdeme i odkazy na všechny tři předchozí romány. Objevuje se zde postava z románu Ghostwritten (1999) i postava z Cloud Atlas (2004), zmínka je i o skladbě Johna Lennona number9dream, podle níž je pojmenován román vydaný v roce 2001. Debut vyšel česky předloni s názvem Hybatelé, Atlas mraků následoval vloni.

Oba dříve do češtiny přeložené romány jsou skládankou několika jen nepatrně provázaných příběhů. Teprve ve Třinácti měsících autor odhodil tuto postmoderní kombinatoriku, kterou naplnil tu důmyslněji, tu se slabším vyznění, a soustředil se především na vyprávění. Svůj um v tomto směru prokázal již ve zdařilejších kapitolách předchozích románů.

Ve Třinácti měsících tak jako by David Mitchell konečně dokázal ze svého způsobu psaní odstranit všechno přebytečné. A také našel odvahu pohlédnout do „puklého zrcátka“. Recept nikoliv objevný, nikoliv automaticky zaručující vynikající výsledek, ale jako počinek ke zdařilému dílu neodmyslitelný.

Hlavní hrdina Třinácti měsíců Jason Taylor chce mít pevné místo v klučičí partě. A tak ví, co se má říkat, co se už neříká, kdy se zasmát... Ovšem na druhé straně je příliš inteligentní a příliš citlivý na to, aby mu život v tlupě nepřipadal nablblý a aby v něm dokázal bez problémů fungovat. Nota bene, když občas trochu zadrhává.

Proto jednu dobu neslyší od rádoby tvrdých spolužáků žádné jiné oslovení než „červe“ či „koktale“. Sestra Julie zas Jasonovi někdy říká „Věc“. A sám Jason pak svůj logopedický problém nazývá „Katem“: „Únor je Katův oblíbený měsíc. Začátkem léta propadá ospalosti a podřimuje až do podzimu, takže se mi mluví trochu líp.“

Teď taky brečet nebudu

Před Jasonem se rozevírá pestrý vějíř možností. A tak chce nejen, aby ho kluci brali, ale taky se líbat s holkou a být básníkem. K tomu jeho dočasný guru - z Belgie pocházející madame Crommelyncková - podotýká: „Jestli si pršeješ být veršotepec, tak je to dokonale možné. Jestli jsi skutečný umělec, absolutně vyloučeno. Když nepršiznáš okolnímu světu pravdu o tom, kdo a co jsi, tvoje umění bude páchnout falší.“ Nepatří tato slova především Davidu Mitchellovi?

David Mitchell s Jasonem Taylorem vytvořili silnou dvojici, a k ní se v české verzi přidává ještě překladatelka Petra Diestlerová. Člověk se v jejich světě slastně ztratí. Autor používá Jasona jako smyčec, který v čtenářově hrudníku rozeznívá jednu strunu po druhé. Třeba když se Jason vydá na průzkum koňské stezky... Když zahlédne najednou svého otce na pouti... Nebo když hlavní hrdina na konci románu říká: „Ani jednou jsem kvůli tomu rozvodu nebrečel. A teď taky nebudu.“ V tu chvíli už ale možná leckdo nad knihou brečet bude. A myslet na to, že by měl otci - rozvod nerozvod - zase zavolat.

HODNOCENÍ LN *****

David Mitchell: Třináct měsíců

Přeložila Petra Diestlerová BB art, Praha 2007, 392 stran

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!