29. prosince 2006 13:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

´Únosce´ z Ruzyně již obvinili

PRAHA Dvaatřicetiletého Jevgenije Dovgajeva, jenž donutil výhružkami nouzově přistát letadlo směřující z Moskvy do Ženevy na pražské Ruzyni, už česká policie obvinila. Cizinec podle ní ohrozil bezpečnost vzdušného dopravního prostředku a civilního plavidla. Police také navrhla umístit muže, kterému hrozí osm až 15 let vězení, do vazby.

Dagajev se domáhal přistání v Káhiře a podle svědků byl opilý. Členové posádky spolu s několika cestujícími ho zneškodnili a předali české policii. Po 11 hodinách v Praze letadlo s většinou cestujících odletělo do Ženevy.

Muž se údajně pokusil vniknout do pilotní kabiny, vyvolal rvačku a tvrdil, že nechá stroj explodovat. Pyrotechnici, kteří letadlo na letišti prohledali, žádnou výbušninu ani zbraně nenašli. Kvůli incidentu byly v pohotovosti desítky policistů, hasičů a zdravotníků, na letišti zasedal krizový štáb. Vzlétla také dvojice armádních stíhaček.

Po přistání a zadržení cizince řešily české úřady otázku, jak postupovat a z čeho případně muže obvinit. Vyšetřování totiž komplikovala skutečnost, že incident se odehrál na palubě ruského letadla, tedy na území cizího státu.

Státní zástupkyně Marcela Kratochvílová řekla, že ke stíhání trestného činu, z něhož je cizinec podezřelý, se Česká republika zavázala podpisem mezinárodních smluv.
Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz