Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Česko

ÚOHS loni rozdal pokuty za čtvrt miliardy, nejvyšší dostala Tescoma

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže foto: ČTK

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v loňském roce uložil za kartelové dohody, zneužití dominantního postavení a další pochybení narušující hospodářskou soutěž pokuty v celkové výši 268 milionů korun. Ve srovnání s rokem 2022 to je o 169 milionů méně. Šlo například o kartel souvislosti s modernizací železničních přejezdů či o kartel distributorů elektroniky Xiaomi.
  15:38

Úřad zahájil 68 správních řízení a vydal 75 prvostupňových rozhodnutí týkajících se hospodářské soutěže, 55 z nich se týkalo fúzí, tedy spojování soutěžitelů. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou ÚOHS zveřejnil na svém webu.

Celkem 16 vydaných rozhodnutí se týkalo zakázaných dohod, za které úřad uložil pokuty ve výši 234 milionů korun. Snížení celkové částky ve srovnání s rokem 2022 je dáno mimořádnou pokutou z roku 2022, kdy úřad za kartel stravenkových firem uložil pokuty ve výši 280 milionů korun.

Z rozhodnutí o zakázaných dohodách se jich loni deset týkalo kartelových dohod, pokuty za ně dosáhly 80 milionů korun. Šlo například o kartel v zakázkách na zabezpečení a modernizaci železničních přejezdů se souhrnnou pokutou 43 milionů korun či o kartel distributorů elektroniky Xiaomi s pokutou 25 milionů korun.

Šest rozhodnutí postihovalo takzvané vertikální dohody, kdy obvykle dodavatel zboží stanovuje svým odběratelům ceny pro další prodej a tím omezuje možnost cenové konkurence. Nejvyšší pokutu za tento prohřešek loni dostala společnost Tescoma, a to téměř 64 milionů korun, pokutou 47,8 milionu korun ÚOHS potrestal dodavatele krmiv pro domácí zvířata Noviko.

„Je namístě zdůraznit, že převážná část uložených sankcí nabyla právní moci hned v prvním stupni, a to díky frekventovanému využití procedury narovnání,“ uvedl úřad. Podstatou této procedury je, že firma svůj prohřešek přizná a aktivně spolupracuje s úřadem, výměnou jí může být snížena pokuta, obvykle o 20 procent. Po využití narovnání už se firma nemůže rozhodnutí úřadu bránit podáním správní žaloby k soudu.

Z celkových 55 rozhodnutí vydaných ke spojování firem bylo 40 vydáno ve zjednodušeném řízení. Loňský rok byl v tomto oboru pozoruhodný tím, že ÚOHS poprvé od roku 2005 vydal zákaz spojení soutěžitelů, protože by jejich spojení znamenalo zásadní narušení hospodářské soutěže. Jednalo se o fúzi České pošty a První novinové společnosti. Pošta proti rozhodnutí podala rozklad, ale vzápětí vzala návrh na povolení spojení zpět.

Za nesoučinnost při místním šetření, tedy neohlášeném vyšetřování v sídle firmy, uložil úřad loni jedinou pokutu ve výši 13,6 milionu korun pro společnost Beko. Firma proti rozhodnutí podala rozklad, a pokuta tak není pravomocná.

ÚOHS musel svá rozhodnutí z oboru veřejné soutěže obhajovat i před soudy. Krajský soud v Brně posuzoval devět rozhodnutí ÚOHS, v pěti případech rozhodnutí potvrdil, ve čtyřech případech jej zrušil. Nejvyšší správní soud rozhodoval o 14 kasačních stížnostech, v deseti případech vyslyšel argumenty ÚOHS. Postup úřadu při místních šetřeních ve dvou případech potvrdil Ústavní soud.

Autoři: ,