Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ÚOOZ rozprášil gang obchodníků se zbraněmi

Havaj by se  ráda stala prvním americkým státem, který by propojil registr... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Havaj by se ráda stala prvním americkým státem, který by propojil registr... | foto: Shutterstock

PRAHA Detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zadrželi a obvinili tři muže, které podezírají z nelegálního obchodu se zbraněmi. Hlavou údajného gangu byl prý bývalý policista. Předmětem nelegálních obchodů byly údajně automatické zbraně a střelivo, jejichž držení zákon zakazuje.

Všem třem mužům hrozí v případě pravomocného odsouzení až osmileté tresty vězení, údajného organizátora skupiny poslal soud do vazby, informoval dnes mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

Obchody se zbraněmi se podle něho opakovaně odehrávaly v Ústeckém a Středočeském kraji. Policisté prý monitorovali pět nelegálních obchodů, při nichž skupina za sedm zbraní a munici inkasovala více než 200.000 korun.

Údajný gang prý nabízel moderní, automatické a plně funkční zbraně, například samopaly s tlumičem nebo opakovací brokovnice.

Ochotně nabízeli i granáty

"Mezi tímto zbrojním sortimentem figurovaly i speciálně upravené zbraně a příslušenství, které využívají v současné době i speciální zahraniční armádní jednotky," uvedl Hanták. Výjimku mezi moderními zbraněmi prý představovala zbraň pocházející z druhé světové války. Další samopal a munici objevili policisté při domovních prohlídkách.

"Ani jeden z trojice zadržených se nikdy nezajímal o to, k čemu budou prodané zbraně použity, naopak všichni ochotně nabízeli i zakázané doplňky ke zbraním: tlumiče hluku, granáty, zakázané střelivo," sdělil mluvčí.

ČTĚTE TAKÉ:

Detektivové při vyšetřování navíc zjistili, že skupina měla obchodní vazby i v zahraničí a využívala kontakty na rusky hovořící lidi v Německu. Podle Hantáka tak probíhá mezinárodní spolupráce s policisty ze zahraničí při vyšetřování dalších podezřelých.

Všichni tři zadržení, kteří čelí obvinění z nedovoleného ozbrojování, mají podle mluvčího bohatou trestní minulost - v oblasti majetkové a obecné kriminality. Soudce již poslal údajnou hlavu skupiny do vazby, ostatní dva jsou vyšetřováni na svobodě.

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...