Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Úpal může končit bezvědomím

Česko

Kromě spálenin si z dlouhého pobytu na slunci nezřídka přivodíme také úpal nebo úžeh. Ačkoli si mnoho lidí myslí, že pod dvěma různými pojmy se skrývá stejné onemocnění, které není nebezpečné, není to pravda.

„Úpal je reakce organismu na jakoukoli tepelnou expozici. Výsledkem je přehřátí organismu ze selhání jeho vlastní termoregulace,“ říká praktická lékařka Marcela Lejsková z polikliniky Mediconet Praha. Hlavním příznakem úpalu je podle ní bolest hlavy, ke které se přidává zvracení, zrychlené dýchání, závratě, suchá kůže bez potu, vysoká teplota, zmatenost a někdy i svalové křeče. V těžkých případech může nastat až ztráta vědomí.

Oproti tomu úžeh je podráždění mozku a jeho blan přímým slunečním zářením. Většinou nevzniká sám o sobě, ale připojuje se k úpalu. „Na rozdíl od úpalu mohou příznaky přicházet s časovým zpožděním, například až v noci po slunění. Někdy může pacient pociťovat ztuhnutí šíje a podobné příznaky jako u zápalu mozkových blan,“ říká doktorka Lejsková.

Pokud nedojde k bezvědomí a selhávání životních funkcí, není potřeba volat lékaře. Nemocného ale přeneste na chladné a stinné místo a podložte mu končetiny. Při úžehu mu zvedněte hlavu. Poté mu začněte zvláště na hlavu přikládat studené obklady, a pokud je k dispozici, nasměrujte na něj třeba i ventilátor.

Důležité je také doplňování tekutin – pozvolna v malém množství. Nemocnému nedávejte čistou vodu, ale raději iontový nápoj, nebo vodu mírně osolte. Vhodný je také vychlazený a jen mírně oslazený čaj s citronem.

Autor: