Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

UPhone, LePhone, OPhone: čínské iPhony

Česko

PRAHA Druhý největší čínský operátor Unicom, který má exkluzivní smlouvu na prodej výrobků společnosti Apple, se chce svézt na vlně stále oblíbenějších smartphonů. Šéf firmy Čang Č'-ťiang proto včera na kongresu v Hongkongu prohlásil, že Unicom přijde s vlastním přístrojem – UPhonem.

„U představuje Unicom a phone znamená prostě telefon,“ vysvětloval Č'-ťiang nápadnou podobu jména s konkurenčním iPhonem. A podobá se nejen jméno, ale i vlastní telefon. Zařízení mělo původně podle spekulací dorazit do obchodů již před šesti měsíci. Nakonec se ale začne prodávat až na konci letošního roku.

I tak ale Unicom zaostává za svým hlavním konkurentem China Mobile, který svůj smartphone představil před více než rokem. Je založen na operačním systému Android od Googlu a má také poněkud neoriginální název: OPhone. Není také pochyb, v jakém přístroji má svůj vzor novinka LePhone od Lenova nebo CPhone, kterým už rok dobývá trh China Telecom.

Je pochopitelné, že se firmy snaží proniknout do odvětví smartphonů. Podle studie britské banky Morgan Stanley se již v roce 2012 vyrobí více „chytrých telefonů“ než obyčejných počítačů a notebooků dohromady, tedy zhruba 400 milionů kusů. To by bylo dvakrát více než v letošním roce.

Smartphony jsou stále populárnější. V oblasti brouzdání po internetu se již dnes svými možnostmi pomalu vyrovnávají dražším a hůře přenosným notebookům.

Již před třemi lety předběhly v Japonsku smartphony počítače v počtu přístupů na různé sociální stránky. Dnes se na síť Mixi, japonskou obdobu Facebooku, přihlásí přes telefon 84 procent lidí.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...