Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie -1 °C zataženo Předplatné LN
3. července 2015 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Úplatky pro Nečesaného? Ve své kariéře střídal byznys s šéfováním nemocnicím

Ředitele Krajské nemocnice v Liberci Luďka Nečesaného a jeho manželku Šárku... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitele Krajské nemocnice v Liberci Luďka Nečesaného a jeho manželku Šárku... | foto: ČTK

PRAHA Až na osm let do vězení může jít Luděk Nečesaný za to, že v pozici ředitele liberecké nemocnice podle policie přijímal úplatky. Jednou z firem, od které měl peníze údajně inkasovat, přitom je i jeho bývalý zaměstnavatel – B. Braun Medical. Ve společnosti nechvalně proslulé z kauzy Rath přitom pracoval několik let na vysoké manažerské funkci.

Za přijímání úplatků hrozí Luďkovi Nečesanému až osm let vězení a na stejně dlouhou dobu může jít za mříže také jeho manželka Šárka. Právě přes její firmu údajně docházelo k legalizaci úplatků, které Nečesaný podle policie inkasoval na základě přiklepnutých zakázek společnostem Medtronic Czechia, MedicCor, NT Medica a také z kauzy Rath nechvalně proslulé B. Braun Medical (viz box). Firmy měly peníze posílat na základě účelově fakturovaných služeb a poradenské činnosti na účet společnosti Sarmed, kterou Nečesaná v té době vedla (více čtěte ZDE).

Server Lidovky.cz se snažil kontaktovat také společnosti Medtronic Czechia, MedicCor a NT Medica.

 • Zástupce MedicCoru Petr Macháček nebral telefony a na sms zprávy také nereagoval.
 • Za společnost Medtronic reagovala mediální zástupkyně v České republice Jana Lutonská: "Současné vyšetřování se společnosti Medtronic netýká. Spolupracujeme s policií a poskytujeme jí součinnost," uvedla s tím, že více se k této záležitosti firma vyjadřovat nebude.
 • Telefony společnosti NT Medica nefungují a jsou vypnuté.

B. Braun Medical a kauza Rath

 • Společnost B. Braun Medical také figurovala v úplatkářské aféře Davida Ratha. Právě tato firma byla spolu s Puro Klima a Hospimed mezi vyvolenými, které vyhrávaly tendry nemocnic ve Středočeském kraji. Se zakázkami měli manipulovat Petr Kott a Kateřina Pancová (dnes Kottová), to vše s vědomím Davida Ratha, který spolu s nimi inkasoval provize. Manažer B. Braun Medical Jan Hájek už byl odsouzen: dostal tři roky podmíněně s odkladem na čtyři roky a peněžitý trest.

Firma B. Braun se ale k údajnému uplácení odmítla vyjádřit. „Na žádost policie poskytla společnost součinnost při vyšetřování ředitele liberecké nemocnice Luďka Nečesaného. Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování nemůžeme zveřejnit další informace,“ uvedl stručně na dotaz serveru Lidovky.cz mluvčí Tomáš Carba. Co konkrétně si policie odnesla a zdali byl z úplatkářství obviněn někdo ze společnosti, ale neprozradil.

Přitom do vůbec první funkce ředitele nemocnice nastoupil Nečesaný po dlouhých letech v byznysovém prostředí. Roky pracoval na vysoké manažerské pozici právě v B. Braun Medical. Jenže i působení Nečesaného v této firmě, zdá se, je tabu. Mluvčí i přes opakované dotazy nechtěl sdělit žádné informace. „Nemohu vám poskytnout nic jiného než již zaslané vyjádření,“ vzkázal Carba. Později jen dodal, že Nečesaný pro ně pracoval od ledna 2005 do června 2007, a to jako obchodní zástupce v oblasti ortopedie.

Kariéra Luďka Nečesaného

 • 1997 až 2003 - B. Braun Medical
 • červen 2003 až 2004 - Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi
 • leden 2005 až červen 2007 - obchodní zástupce v oblasti ortopedie
 • 2007 až únor 2011 - první období v Krajské nemocnici Liberec
 • 2010 - Nečesaný kandiduje na primátora Liberce, neúspěšně
 • září 2011 až březen 2013 - ředitel Karlovarské krajské nemocnice
 • srpen 2013 až dosud - druhé období na postu ředitele Krajské nemocnice Liberci

Server Lidovky.cz se snažil opakovaně kontaktovat přímo Nečesaného. Telefony ale nezvedá a na sms zprávy nereaguje. Přes mluvčí nemocnice jen upřesnil svou práci pro B. Braun Medical: působil tam také „od roku 1997 do 2003 a 2004 až 2007 na různých pozicích, poslední byla ‚obchodní a marketingový ředitel pro střední Evropu pro sekci Aesculap v Tuttlingenu‘“.

Nečesaný každopádně v průběhu let střídal zaměstnání v byznysu a zdravotnickém sektoru. Když po šesti letech v B. Braun Medical nastoupil v roce 2003 do Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi, objevily se už tehdy spekulace o jeho možném střetu zájmů.

Mluvčí nemocnice je ale tehdy vyloučil. „Případný konflikt ředitel odstranil tím, že na všechny dodávané komodity do organizace vyhlásil výběrová řízení, přičemž nikdy nebyl a není členem žádné výběrové komise a do řízení nezasahuje. Kritériem výběru je vždy medicínská kvalita a spokojenost příslušných pracovníků s používaným produktem,“ uvedl tehdy pro E15 mluvčí nemocnice Václav Řičář.

Zlatý padák pro Nečesaného

 • Nečesanému bránila ke vstupu do společnosti Sarmed konkurenční doložka, přesto v ní na chvíli fungoval jako společník. Do firmy své ženy Šárky, která navíc od počátku sídlila v jejich rodinné vile, vstoupil v březnu 2011, tedy měsíc poté, co opustil křeslo šéfa liberecké nemocnice. 
 • Bylo to ale jen na chvíli – o měsíc později se manželé Nečesaní společnosti zbavili úplně.
 • LIDOVKY.CZ: Z nuly patnáct milionů. Manželka Nečesaného stvořila ekonomickou kometu

Firma od začátku sídlila v jejich rodinném domě ve vilové části...

Z Boleslavi se Nečesaný opět vrátil na pozici obchodního zástupce do B. Braun Medical, až v roce 2007 začalo jeho první šéfování Krajské nemocnici Liberec. A právě k tomuto období se vztahuje podezření policie, že mimo jiné od svého bývalého zaměstnavatele přijímal úplatky. Zdravotnické zařízení s rozpočtem více než dvě miliardy korun uzavřelo pod vedením Nečesaného v letech 2008 až 2010 údajně předražené smlouvy na vybavení kardiocentra a traumacentra. Cena měla být navýšena o 24 milionů.

Skandálu Nečesaný čelil už při svém odchodu z funkce v roce 2011. Vedení liberecké nemocnice dostalo na rozloučenou milionové odměny. Pro příklad: ředitel a dva náměstci inkasovali dohromady více než sedm milionů korun, což představovalo výši šesti jejich průměrných měsíčních platů. Sám Nečesaný si tehdy odnesl zhruba tři miliony korun.

Ekonomický zázrak

Ke svému obvinění i nadále mlčí také Šárka Nečesaná. Jak už dříve informoval server Lidovky.cz, její společnosti Sarmed se hned v prvním roce fungování podařil ekonomický zázrak. Coby nově založená firma vydělala 14 milionů a téměř vše vyplatila na mzdách. Kolik měla společnost zaměstnanců a jak Nečesaná, mimochodem jinak podnikatelka v kosmetických službách, spolupracovala se zdravotnickými firmami, se nepodařilo zjistit (více čtěte ZDE).

„Omlouvám se, ale já se nebudu k ničemu vyjadřovat,“ uvedla nejprve pro server Lidovky.cz. Když poté redakce položila Nečesané několik dotazů ohledně její firmy Sarmed, zopakovala jen: „Nebudu se k ničemu vyjadřovat, nashledanou,“ odpověděla a zavěsila.

Nejvyšší soud v Brně zrušil Lukáši Nečesanému trest 13 let vězení za pokus o...
hmHana Mazancová
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?
TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?

Dvacet autosedaček pro děti různého věku podrobil německý autoklub testu bezpečnosti. Prošly všechny. U některých se ale objevily podstatné nedostatky.