Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Úpravou pojištění zvýšíte úspory

Česko

Jirkovi je třicet let a pracuje jako správce počítačové sítě. Jeho příjem činí 24 000 korun hrubého. Manželce Monice je osmadvacet let a momentálně je na mateřské dovolené. Mají dvě děti, jednoa pětileté.

Jiří před pěti lety uzavřel kapitálové životní pojištění. Platí na něj 1600 korun měsíčně a je pojištěn na 700 000 korun pro případ smrti nebo dožití.

Pojištění končí v roce, kdy Jirkovi bude šedesát let.

Jsou tedy splněny podmínky pro využití daňové úlevy, a Jirka si tak může každý rok odečíst 12 000 korun od daňového základu.

POŽADAVKY A CÍLE

Manželé sjednávali životní pojištění za účelem zajištění příjmu pro případ smrti živitele rodiny. Zároveň tak chtěli uspořit na daních a vytvořit si finanční rezervu na důchod.

Nyní Jirku s Monikou zajímá, zda by nebylo možné částku 1600 korun, kterou za pojištění platí, využít efektivněji. Požadují však, aby pojistná částka pro případ smrti zůstala ve stejné výši, aby jim zůstala úspora na dani a aby se jim i nadále vytvářela rezerva na dobu, kdy budou v důchodu.

Kapitálové životní pojištění, které si Jirka sjednal, má oproti jiným produktům, které jsou v současné době na finančním trhu k dostání, své výhody i nevýhody. Výhodou tohoto produktu je garantovaná přesná částka, kterou pojištěný dostane, když se dožije konce pojistné doby. A protože smlouva byla sjednána v roce 2002, kdy technická úroková míra u kapitálových životních pojistek činila 3,5 procenta, je pojištění relativně levné.

Nevýhodou kapitálových životních pojistek je jejich celkově nízká flexibilita. Kapitálovou hodnotu pojištění je možné vybrat zpravidla až na konci pojistné doby. Během doby trvání pojištění tedy nelze z produktu čerpat žádné peníze. Je sice možné smlouvu vypovědět a vzít si takzvané odkupné, to je však téměř vždy nižší než pojistné, které jsme za dobu pojištění zaplatili.

Konzervativní investiční mix brzdí výnos

Dalším minusem je, že výše pojistné částky se odvíjí od výše pojistného. To znamená, že až Jirkovi bude například padesát let, Monika už nebude na mateřské dovolené a děti budou mít svá zaměstnání (nebudou už tedy finančně závislí na Jirkově příjmu), v produktu bude Jirka stále muset být pojištěn pro případ smrti, i když to již nebude nutné.

Potenciál zhodnocení financí je v kapitálových životních pojistkách oproti jiným produktům nízký. Je to z toho důvodu, že pojišťovna investuje pojistné z velké části do dluhopisů, jejichž dlouhodobý výnos dosahuje tří až čtyř procent za rok.

Životní pojištění lze řešit modernějšími a flexibilnějšími produkty, jako je například investiční životní pojištění. V tomto finanční produktu můžeme během pojistné doby měnit pojistnou částku, aniž bychom nutně museli měnit výši pojistného. Pojistná částka tak může být při splátce pojistného 1600 Kč za měsíc až 700 000 Kč, ale třeba i 0 Kč. Po dvou letech je možné kdykoliv převážnou část hodnoty investice vybrat.

V investičním životním pojištění sice není garantována žádná přesná částka, která je vyplacena na konci pojistné doby. Potenciál zhodnocení je zde ale mnohem vyšší než v kapitálových životních pojistkách. Peníze se tady investují do otevřených podílových fondů. Sami pak můžete rozhodnout, jaká část půjde do fondů peněžního trhu a dluhopisových fondů a jaká část do akciových fondů.

Průměrná výkonnost akcií je přitom za posledních osmdesát let kolem desíti procent ročně. Na dlouhém časovém horizontu je dosažení obdobného výnosu velice pravděpodobné. Pojištění pro případ smrti je možné řešit i rizikovým životním pojištěním. V tomto finančním produktu se nám žádné peníze nespoří ani nezhodnocují, veškeré pojistné jde na krytí pojistného rizika. Zpravidla se platí mnohem nižší splátka pojistného než ve výše zmíněných produktech. Daňové úlevy zde ale nelze využít.

ŘEŠENÍ

Předpokládaná částka na konci pojistné doby kapitálového životního pojištění je 850 000 Kč. Víme, že jsou na trhu produkty, kde je možnost dosáhnout vyšší částky. Co tedy se současným pojištěním? Doporučujeme snížit splátku pojistného na 500 Kč za měsíc. Dojde tak i ke snížení pojistné částky pro případ smrti. Ta bude nyní ve výši 220 000 Kč. Předpokládejme tedy, že částka, která bude na konci pojistné doby k dispozici, bude přibližně 300 000 Kč.

Investiční životní pojištění

Dále navrhujeme sjednat investiční životní pojištění na 500 Kč měsíčně, na 30 let s pojistnou částkou 280 000 Kč. Přestože lze v investičním pojištění měnit pojistnou částku při zachování stejné výše pojistného, přece jen zde určité limity jsou. Na pojistné 500 Kč za měsíc, pro 30letého muže a s dobou pojištění 30 let můžeme zvolit pojistnou částku maximálně do výše 280 000 Kč. Předpokládaná hodnota investice na konci pojistné doby je při 7% zhodnocení asi 320 000 Kč.

Nyní tedy jsme v obou produktech pojištěni celkem na 500 000 Kč a celková naspořená částka na důchod bude 620 000 Kč. Na oba produkty dohromady vynakládáme 1000 Kč měsíčně. Na obě životní pojištění lze uplatnit daňový odpočet. Celkem tedy odečteme 12 000 Kč od ročního daňového základu. Jirka je se svým příjmem ve 25% daňovém pásmu, i nadále tedy bude jeho daňová úspora činit 3000 Kč za rok.

Nejsme však zatím pojištěni na požadovanou pojistnou částku 700 000 Kč. Navrhujeme tedy sjednaná pojištění ještě doplnit o rizikové pojištění s pojistnou částkou pro případ smrti na 200 000 Kč. Pojistné bude činit 100 Kč za měsíc. Vyčerpali jsme tedy na výše zmíněné produkty 1100 Kč za měsíc.

Do původně vynakládané částky na kapitálové životní pojištění zbývá 500 Kč. Co s nimi? Jak je nejlépe zhodnotit a vytvořit tak rezervu na důchod? Vybereme si nějakou renomovanou investiční společnost, která má zkušenosti s investováním v řádu desítek let, a investujme do některého z jejích otevřených podílových fondů. Pokud budeme investovat skutečně po dobu 30 let a budeme počítat s průměrným zhodnocením 9 procent ročně, hodnota naší investice dosáhne 1 000 000 Kč.

Rada na závěr

Na závěr čtenářům doporučujeme, aby vždy volili transparentní produkty, u kterých budou vědět, co se s jejich penězi děje. Není také vhodné vkládat do pojistných produktů více peněz, než je nezbytně nutné pro pojistné krytí.

Řešení, které jsme navrhli, samozřejmě není jediné možné, mohli bychom najít i další možnosti. Stejně tak konkrétní produkty finančních institucí, které jsou v příkladu použity, nejsou jediné na trhu - lze si vybrat podle individuálních představ a požadavků.

***

POROVNEJTE SI

Podívejte se, jaký byl původní efekt z odkládaných 1600 Kč za měsíc a jaký je výsledek po provedené optimalizaci. Původní stav V kapitálovém životním pojištění jsme byli pojištěni na 700 tisíc korun, využívali jsme daňové úlevy a předpokládaná částka na konci pojištění byla 850 tisíc korun.

Stav po změnách Jsme pojištěni také na 700 tisíc korun, vynakládáme na životní pojištění jen tolik, kolik je daňově uznatelný náklad. Celková předpokládaná naspořená částka je 1600 tisíc korun. Poznámka: Pro zjednodušení není uvažováno s časovou hodnotou peněz.

O autorovi| Tomáš Nutil, Fincentrum

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat