Pátek 6. prosince 2024, svátek má Mikuláš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Uprchlíci dali komunismu mat

Česko

Sugestivní reportáž Jana Urbana z přelomu září a října 1989 zachycuje historický mezník pádu komunismu ve střední Evropě. Pobyt nejprve stovek a od poloviny září již tisíců uprchlíků z NDR na pražské ambasádě SRN představoval obrovský problém pro východoněmecký i československý komunistický režim. Na konci září dohodl ministr zahraničí SRN Hans-Dietrich Genscher se svým sovětským protějškem Eduardem Ševarnadzem, že utečenci budou moci odjet do Západního Německa. V poslední zářijový den krátce před sedmou hodinou večer vystoupil dojatý Genscher, sám uprchlík z NDR z roku 1952, na balkon Lobkovického paláce a pronesl historickou větu: „Milí krajané, přišel jsem, abych vám sdělil, že vás dnes čeká vycestování do Spolkové republiky Německo.“ Vzápětí byly tisíce uprchlíků evakuovány vlaky přes území NDR do SRN. Tím však problém zdaleka neskončil, protože během tří dnů bylo na ambasádě dalších pět tisíc lidí a dva další kempovaly před vchodem. Východní Německo muselo uzavřít hranice, protože jinak by brzy došlo na pořekadlo „poslední zhasne“.

Nepsal se ale rok 1961, takže uzavřené hranice vydržely jen měsíc. Krátce po jejich uvolnění padl komunistický režim v NDR a krátce nato i v Československu.

Slovníček ÚVOS - ústřední výbor odborového svazu hrdina socialistické práce - titul, který uděloval úderníkům z řad dělníků přímo prezident, a to za předpokladu, že kandidát byl už členem KSČ ZO KSČ JZD - základní organizace KSČ jednotného zemědělského družstva akce Z - „zvelebování“, neplacená výpomoc obyvatel státní správě, zavedená vládním nařízením v březnu 1959, od úklidu sídlišť pokročila až k výstavbě bytů

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!